Kolejna trójka nieznanych świętych

Przyznaję, że mam słabość do wynajdywania zamierzchłych świętych o dziwnych imionach, o których nigdy nie słyszałam. O ile z chrześcijaństwem wschodnim, Słowiańszczyzną i Italią nawiązuję jeszcze jakiś kontakt, o tyle obszar tzw. germańskiej Europy daje mi ogromne możliwości :)
Św. Wiro. Fot. Wikimedia Commons/Norbert Schnitzler
Tym razem zaproponuję Państwu poznanie świętych Wirona, Plechelma i Otgera, którzy do dzisiaj cieszą się ogromnym kultem w okolicach Roermondu w Limburgii. Ich święto liturgiczne przypadało przedwczoraj, 8 maja. Są pochowani w romańskiej bazylice na wzgórzu St. Odilienberg, w klasztorze, którzy sami niegdyś założyli. Dzisiaj żyją w nim siostry kanoniczki Grobu Bożego, pochodzące z tej samej rodziny zakonnej, co nasi ojcowie bożogrobcy z Miechowa. Na stronie sióstr jest piękne drzewo rodowe ich rodziny zakonnej; one są w środku pnia i na jednej z końcowych gałązek u góry, a nasz Miechów na dole po prawej, koło herbu:
Drzewo rodowe klasztorów żeńskich kanoniczek Grobu Bożego. Źródło: priorijthabor.nl.

Ale pierwotnie klasztor na wzgórzu świętej Otylii założyli na samym początku VIII wieku właśnie Wiro, Plechelm i Otger: trzej benedyktyńscy mnisi z Wysp Brytyjskich, ewangelizujący dorzecze dolnego Renu i Mozy. W czasie najazdów Wikingów chroniło się w nim duchowieństwo z Utrechtu. (Można dodać, że w 1437 r. został przekazany bożogrobcom, którzy byli tam do 1639, później był kościołem diecezjalnym, a pod koniec XIX wieku powrócił w ręce bożogrobców – obecnie linii żeńskiej).
Wiro pochodził z rodziny anglosaskiej z Northumbrii i był drugim biskupem Utrechtu po św. Willibrordzie, apostole Holandii (ok. 740). Plechelm (Pleghelm) był kapłanem; wyruszył na kontynent ze słynnego opactwa na wyspie Lindisfarne. Za panowania Pepina Krótkiego, w połowie VIII wieku, głosił Ewangelię w okolicach Echternach (dzisiaj Luksemburg), a potem na terenach dzisiejszej Holandii. Jego imię nosi od połowy X wieku ufundowana przez niego bazylika w Oldenzaal na północ od Enschede (prowincja Overijssel).
Otger pochodził z Anglii; był diakonem i pomagał dwóm poprzednim. Dzisiaj jest też czczony w Groningen oraz w miasteczku Stadtlohn (dziś na terenie Niemiec, zaledwie kilka km od granicy Holandii), którego jest głównym patronem.
W ostatnią środę 8 maja w St. Odilienberg odbyły się, jak co roku, piękne uroczystości ku czci świętych Wirona, Plechelma i Otgera. Zamieszczone zdjęcia z nich pochodzą z Twittera sióstr kanoniczek. Jest też filmik na Youtube, na którym można obejrzeć kościół i wysłuchać koncertu dzwonów z bazyliki w St. Odilienberg (najpierw solo, potem razem):


Źródła: twitter.com/PThabor, priorijthabor.nl, Wikipedia


Święci Wiro, Plechelm i Otger mają nawet własne litanie :)



Komentarze