Relikwiarz męczenników z Gorkum powrócił do narodowego sanktuarium w Brielle

Holenderski Kościół katolicki ma swoje oficjalne narodowe sanktuarium i jest nim kościół pielgrzymkowy w Brielle, zbudowany ku czci męczenników z Gorkum. Pisaliśmy o nich w ubiegłym roku w rocznicę ich męczeństwa („Męczennicy z Gorinchem (Gorkum)”), ale przypomnijmy, że chodzi o grupę 19 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, którzy zostali zamordowani przez protestantów z nienawiści do wiary katolickiej w dniu 9 lipca 1572 r. Oczywiście, są oni reprezentantami znacznie większej liczby pomordowanych, których Kościół nigdy oficjalnie nie kanonizował, choć nie mamy wątpliwości, że jako męczennicy za wiarę są już w niebie (w tym roku postaramy się napisać o męczennikach z Roermondu). Wkrótce po ich kanonizacji przez Piusa IX w 1867 r. ich kult zaczął się rozwijać w miejscu ich męczeństwa: w miejscowości Brielle na zachód od Rotterdamu. Koło łąki, na której zostali zamordowani, wybudowano m.in. stacje Drogi Krzyżowej i kaplicę, a następnie, w 1932 r., murowany kościół pod ich wezwaniem. Jest on miejscem dorocznej narodowej pielgrzymki, która odbywa się zawsze na początku lipca. Przybywają też prywatne pielgrzymki z Holandii i spoza jej granic.

Relikwiarz męczenników z Gorkum, fragment. Źródło: twitter.com/bisdomrotterdam

Choć sanktuarium w Brielle oficjalnie nosi nazwę męczenników z Gorkum, wspomina się w nim także inne osoby, które poniosły śmierć za wiarę katolicką: św. Edytę Stein, bł. Tytusa Brandsmę, a w ostatnich latach nowe zastępy męczenników: ze Sri Lanki, Nigerii...
Cesare Fracassini, Powieszenie męczenników z Gorkum
(w biało-czarnym habicie św. Jan z Kolonii).
Źródło: Wikimedia Commons
11 maja w sanktuarium miało miejsce otwarcie tegorocznego sezonu pielgrzymkowego oraz ponowne zainstalowanie w ołtarzu relikwiarza męczenników. Miedziany relikwiarz z 1923 r. znajdował się przez ostatnie miesiące w renowacji (ma się rozumieć, szczątki męczenników zostały z niego na ten czas wyjęte). W kazaniu podczas tej uroczystości biskup Rotterdamu Hans van den Hende, połączył postaci dawnych i nowych męczenników za wiarę. „Jeśli spojrzycie na relikwie męczenników, to po kościach możecie powiedzieć, że byli zwykłymi ludźmi, składającymi się z kości jak każdy z nas. Niektóre kości pochodzą od starszej osoby, a inne od młodszej, która została męczennikiem. Relikwii nie umieszcza się w relikwiarzu jak w oknie wystawowym, ale czyni się to po to, żeby nam pokazać, że są oni konkretnymi ludźmi, śmiertelnymi, jak my, których moc nie pochodziła od nich samych, lecz którzy, będąc równie niemocni jak my, powiedzieli „tak”, ponieważ karmili się sakramentem Eucharystii i byli umacniani przez wspólnotę wiary ogólnoświatowego Kościoła gromadzącego się wokół biskupa Rzymu, następcy Piotra”. Dalej biskup van den Hende ciągnął: „Podczas tej uroczystości modlimy się za chrześcijan na całym świecie, którzy są obecnie prześladowani w krajach takich jak Nigeria i Sri Lanka, i którzy nie trafiają na pierwsze strony gazet. Żeby otrzymali moc Pana i wytrwali, kiedy Pan ich pyta: Czy wy też chcecie odejść? Żeby, tak jak męczennicy z Gorkum, trwali przy swojej wierze, z tym niezbędnym promieniowaniem, którego tak bardzo potrzebujemy w naszym świecie dla szerzenia Ewangelii”.

Źródła: bisdomrotterdam.nl, martelarenvangorcum.nl, Wikipedia

Komentarze