W piątek 11 lutego obradująca w Asyżu kapituła generalna zakonu trapistów, czyli cystersów ściślejszej obserwancji, wybrała ojca Bernardusa Peetersa opatem generalnym całego zakonu, obejmującego zarówno mnichów, jak i mniszki. Do tej pory liczący obecnie 54 lata ojciec Bernardus był opatem opactwa Najświętszej Maryi Panny (Onze Lieve Vrouw) z Koningshoeven w Berkel-Enschot koło Tilburga w Brabancji Północnej oraz przewodniczącym Konferencji Zakonów Niderlandzkich (Konferentie Nederlandse Religieuzen, KNR).
Bernardus Peeters OCSO. Fot. enovice.nl |
W Polsce trapistów ani trapistek nie ma, ale z pewnością zakon ten jest znany naszym Czytelnikom dzięki polskiemu trapiście ojcu Michałowi Zioło, popularnemu pisarzowi duchowemu, oraz męczeństwu grupy trapistów z klasztoru w Tibhirine, zamordowanych przez islamistów w 1996 r. Zostali oni kilka lat temu beatyfikowani i opowiada o nich film „Ludzie Boga”. Pisaliśmy o nich w tekście „Belgijski zakonnik wśród beatyfikowanych dzisiaj męczenników algierskich”.
W Holandii, mimo stosunkowo niewielkiej liczby ogólnej katolików i zakonników, istnieją cztery męskie klasztory trapistów (w Berkel-Enschot, Echt, na Schiermonnikoog i w Zundert) oraz jeden żeński w Arnhem. Przyczyną jest fakt, że część z nich (w tym Koningshoeven) założyli zakonnicy uciekający z Francji, gdzie w ostatniej ćwierci XIX wieku liberalne rządy wprowadziły bardzo ostre restrykcje antyzakonne. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście „Cystersi wracają na Wyspę Szarych Mnichów”.
Trapiści holenderscy mają wspólną prowincję ze współbraćmi i współsiostrami z niderlandzkojęzycznej części Belgii. Tam z kolei klasztorów jest dziesięć, z czego cztery niderlandzkojęzyczne. Trapiści z obu krajów znani są przede wszystkim z produkowania wysokiej jakości piwa. Powstaje ono m.in. w browarach przy opactwie Koningshoeven oraz belgijskim Westmalle (o trapistowskim piwie pisaliśmy w tekście „Wspólny piwny box trapistów z Belgii,Holandii i Włoch”).
Za rządów ojca Bernardusa Peetersa opactwo Koningshoeven uruchomiło „internetowy nowicjat”, czyli stronę, na której mężczyźni rozważający podjęcie życia zakonnego mogą zapoznać się z życiem trapistów i utrzymywać kontakt z opactwem. Jej adres to www.enovice.nl.
Źródła: koningshoeven.nl, kn.nl, kro-ncrv.nl, ocso.org, Wikipedia
Komentarze
Prześlij komentarz