Triumfalna podróż Bernadety po Kraju Tulipanów

Dzisiejszy dzień, 16 kwietnia, jest najlepszą okazją, żeby o tym napisać, bo właśnie dzisiaj Kościół obchodzi wspomnienie św. Bernadety Soubirous, wizjonerki z Lourdes. Ta, której Maryja powierzyła swoje pragnienie, by specjalnie czczono Jej Niepokalane Poczęcie, i wezwała (po raz enty…) do modlitwy różańcowej i pokuty w intencji nawrócenia grzeszników, przez cały kwiecień nawiedza kolejne diecezje katolickie w Holandii. Nawiedza w sposób symboliczny, lecz jednocześnie realny: w swoich relikwiach. I już w połowie tego programu można powiedzieć, że jej obecność przynosi błogosławione skutki. I chodzi tu zarówno o frekwencję i zaangażowanie wiernych, jak i o bardziej niewymierny, ale ogromnie ważny aspekt: „zmywanie” istniejących jeszcze resztek awersji do kultu maryjnego oraz kultu świętych, jaka ogarnęła Kościół katolicki w Holandii w epoce soborowej pod wpływem protestantyzujących „reformatorów”.

Peregrynacja relikwii św. Bernadety po Holandii, będąca częścią szerszego światowego programu ich peregrynacji, miała zacząć się cztery lata temu. Jednak dokładnie wtedy wybuchła pandemia Covidu i restrykcje sanitarne na długi czas ją uniemożliwiły. Udało się teraz, i od 1 kwietnia relikwie Bernadety krążą po większych i mniejszych ośrodkach kultu katolickiego w całej Holandii. Wraz z relikwiarzem wędruje także figura Matki Bożej, woda ze źródła w Lourdes i kawałek skały pobrany z miejsca, gdzie Bernadeta ujrzała Maryję.

Zaczęło się w Maastrichcie od Mszy świętej w Bazylice Matki Bożej Gwiazdy Morza, procesji z relikwiarzem po ulicach miasta oraz procesji światła do miejscowej groty lourdzkiej. Jak było pięknie, można zobaczyć na filmiku:


Kolejne dni w następnych miastach: Msze święte, adoracje Najświętszego Sakramentu, procesje światła, nabożeństwa różańcowe, nabożeństwa z błogosławieństwem chorych, czuwania w duchu Taize, nieszpory maryjne i drogi krzyżowe odbywały się w Roermondzie, Tienray, Amstelveen, sanktuarium w Heiloo, Rotterdamie, Bolswardzie (miejsce urodzin św. Tytusa Brandsmy). Do tego w różnych miejscach dodawane są „lżejsze” punkty programu pozwalające na integrację, takie jak pikniki, spotkania przy kawie, emisje filmu o św. Bernadecie czy wspólne śpiewanie pieśni maryjnych. Zadbano też o możliwość spowiedzi oraz specjalne programy duszpasterskie dla młodzieży. Od dziś do czwartku relikwie Bernadety znajdują się w Deventer, a w kolejnych dniach nawiedzą jeszcze Utrecht, Hulst, Sint-Willebrord, Bergen op Zoom, Bredę i Den Bosch. W niedzielę 28 kwietnia relikwie opuszczą Holandię.

Miasta te leżą we wszystkich siedmiu diecezjach, na które podzielona jest Holandia. Główne Msze w kolejnych miastach celebrują z reguły biskupi poszczególnych diecezji, a w sanktuarium w Heiloo jedną z Mszy odprawił nuncjusz apostolski w Holandii, arcybiskup Paul Tschang-In-Nam.

Zamieszczone w tekście zdjęcia pochodzą z Amstelveen i Heiloo, leżących w diecezji haarlemsko-amsterdamskiej, i zostały zaczerpnięte z materiałów tej diecezji. Galerie z pozostałych diecezji można obejrzeć na przykład na portalu fejsbukowym Huis voor de pelgrim: https://www.facebook.com/huisvoordepelgrim. Natomiast na kanale katholiekleven.nl na YouTube publikowane są filmiki z kolejnych dni: https://www.youtube.com/@katholieklevennl_video. 





Komentarze