Brandsma działa: odbyły się warsztaty muzyki z kaplicy Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie

W dniach 10-13 stycznia w Krakowie odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu „Kodeks Occo”. Prowadził je Marcel Pérès, słynny francuski znawca i wykonawca muzyki dawnej. Trzy dni ciężkiej pracy 30 osób, zmotywowanych i prezentujących dobry poziom muzyczny, przyniosło efekty i w niedzielę mogliśmy zaprezentować większość przygotowanych utworów przed słuchaczami w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy.
Fragment kodeksu Occo: Kyrie ze mszy Pange lingua Josquina Desprez.
Utwór ten śpiewaliśmy na warsztatach :) Źródło: materiały warsztatowe
Kiedy po założeniu Stowarzyszenia Brandsma pełni entuzjazmu powiadomiliśmy o tym Marcela Pérèsa (znamy go od lat ze środowiska skupionego wokół festiwalu muzyki dawnej „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu), powiedział nam on o swoim wielkim, niezrealizowanym od lat pragnieniu, by utwory ku czci Najświętszego Sakramentu wykonywane z kaplicy Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie (zapisane w tzw. Kodeksie Occo) przywrócić do życia w ich pierwotnym liturgicznym kontekście. Rękopis ten zawiera przepiękne dzieła takich kompozytorów jak Josquin Desprez czy innych, których nazwisk nie znamy, ale których umiejętności nie były wcale niższe.
Pomysł był fantastyczny, więc zaczęliśmy go realizować, ale wcale nie mieliśmy pewności, czy nasza inicjatywa się powiedzie. Nasz mistrz prowadzi warsztaty niemal wyłącznie ze śpiewów jednogłosowych, gdyż przy utworach polifonicznych trudności piętrzą się wielokrotnie. Z tego powodu muzyka z Kodeksu Occo jest wykonywana rzadko, zasadniczo na koncertach niewielkich zespołów składających się z zawodowych solistów.
Po pierwszych warsztatach możemy już powiedzieć, że zadanie się powiodło: opanowanie tych utworów przez naszą grupę jest możliwe i ostateczny efekt artystyczny będzie zależał wyłącznie od naszego wysiłku i zaangażowania. Cieszymy się bardzo, że przyczyniamy się w ten sposób do przypomnienia współczesnemu społeczeństwu tego wspaniałego dziedzictwa kulturowego dawnego niderlandzkiego chrześcijaństwa :) 
Wspólny projekt Stowarzyszenia Brandsma oraz Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zakłada przygotowanie zespołu, który wykona wybrane przez mistrza utwory z Kodeksu Occo oraz odpowiadające im liturgicznie utwory chorałowe z oficjum o Najświętszym Sakramencie (teksty do nich opracował słynny teolog dominikański, św. Tomasz z Akwinu) podczas liturgii ku czci Najświętszego Sakramentu, być może nawet w samym Amsterdamie, jeśli pojawią się możliwości finansowe.
Następna sesja warsztatowa odbędzie się w dniach 14-17 marca, także w klasztorze ojców dominikanów — dokładnie w tym czasie, kiedy Amsterdam będzie obchodził 674. rocznicę cudu eucharystycznego i uliczkami starego miasta w nocy 16 marca znowu wyruszy cicha procesja. Będą możliwe zapisy nowych uczestników; informacje i formularz zgłoszeniowy pojawią się ponownie na stronie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.
Nasz nietuzinkowy projekt zainteresował nie tylko wielu śpiewaków, lecz także media, i w najbliższym (3/2019) numerze „Gościa Niedzielnego” ukaże się reportaż wraz ze zdjęciami. Zachęcamy do zakupu.
Serdecznie dziękujemy za życzliwość i mocne wsparcie instytucjonalne Dominikańskiemu Ośrodkowi Liturgicznemu, a krakowskim dominikanom za udzielenie nam miejsca na śpiewanie w swoim klasztorze. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów. Ich autorem jest Daniel Wierzejski. Danielu, gorąco Ci dziękujemy za udostępnienie zdjęć!

Fot. Daniel Wierzejski. Wszelkie prawa zastrzeżone














Komentarze

  1. Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament!
    Dobrze jest chwalić Go śpiewem, ale jeszcze lepiej własnym życiem. Ludzie na ogół nie zwracają uwagi na sakralność swojej osoby [1Kor 3, 16]. Nie zdają sobie sprawy, że stale towarzyszy im cały Kościół, także ten tryumfujący w niebie. Jeśli nawet pamiętają o patronach chrzcielnych, to rzadko kiedy kojarzą swoje działania z opieką Dworu Niebieskiego.
    Warsztaty muzyki z kaplicy Cudu Eucharystycznego rozpoczęły się 10 stycznia, czyli na wspomnienie błogosławionego Grzegorza X Papieża. Archidiakon w Leodium powołany na stolicę Piotrową, gdy jako kaznodzieja wyprawy krzyżowej znajdował się w Ziemi Świętej. Nie miał jeszcze wtedy święceń kapłańskich! Jako papież zwołał sobór powszechny do Lyonu (maj 1274), na który nie dotarł święty Tomasz z Akwinu, autor 'Pange lingua'.
    Ćwiczenia krakowskie skończyły się 13 stycznia, czyli na świętego Hilarego z Poitiers - pierwszego świętego wymienionego imiennie na blogu 'Adoptuj kościół w Holandii'. Tego dnia wspomina się także świętego Designatusa (+437), biskupa Maastricht oraz błogosławionego Stefana z Leodium (+1061), założyciela miejscowego benedyktyńskiego klasztoru Świętego Wawrzyńca. Święci z Beneluksu czuwają nad tym dziełem!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz