Kwiaty z Keukenhofu udekorują na Wielkanoc Plac św. Piotra

Keukenhof to jedno z najcudowniejszych miejsc (i najsłynniejszych miejsc turystycznych) całej Holandii. Bardzo żałuję, że mimo że byłam w Amsterdamie w drugiej połowie marca już dwa razy, jeszcze nie udało mi się tam dotrzeć :-/ Hektary ogrodów pokrytych dywanami kwitnących kwiatów cebulkowych: tulipanów, żonkili, hiacyntów itd. Co roku sadzi się je według niepowtarzalnych projektów, np. dwa lata temu inspiracją do nich były geometryczne dzieła słynnego malarza Pieta Mondriaana. Jest też stała wystawa orchidei. I te wszystkie gatunki kwiatów, a także różne inne, wyjechały już trzeci raz z Keukenhofu specjalną ciężarówką do Rzymu, by uświetnić obchody świąt Zmartwychwstania Pańskiego w sercu światowego katolicyzmu. W sumie 30 ton kwiatów! Przed wyjazdem pobłogosławił je biskup Rotterdamu Hans van den Hende. W związku z przyjazdem kwiatów do Watykanu jako przedstawiciele Holandii udają się też ministrowie Carola Schouten (rolnictwo) oraz Ferd Grapperhaus (bezpieczeństwo i sprawiedliwość).

Te kwiaty po poświęceniu przez biskupa van der Hende oraz załadowaniu
na ciężarówkę odjadą do Rzymu. Źródło: Twitter/@bisdomrotterdam

Naczelny projektant kwietnych dekoracji, Paul Deckers, mówi, że na placu św. Piotra ułożone zostaną kwietne obrazy. Głównym bohaterem będzie w tym roku niebiesko-pomarańczowa strelicja królewska, przypominająca kształtem rajskie ptaki. Holenderscy specjaliści udekorują również platformę, z której w Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek udzieli Rzymowi i całemu światu papieskiego błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Po raz pierwszy holenderskie kwiaty udekorowały Plac św. Piotra w 1985 r. podczas uroczystości beatyfikacji Tytusa Brandsmy, holenderskiego karmelity i męczennika Dachau (który jest też, przypominam, patronem założonego przez nas Stowarzyszenia Brandsma). Autorem dekoracji był wówczas florysta z Lejdy Nic van der Voort i jego młodszy brat Charles Marie. W kolejnym roku kwietne dekoracje zaprojektowane przez braci ozdobiły Plac na Wielkanoc. Świat dowiedział się o ich pochodzeniu w 1989 r., kiedy polski papież Jan Paweł II powiedział w „prime time’ie”: „Dziękuję za kwiaty z Holandii”. Ku wielkiej radości Holendrów wyraził się po holendersku: „Bedankt voor de bloemen uit Holland”. Wielkanocny dar holenderskich ogrodników dla Watykanu, jak i papieskie podziękowania, stał się już tradycją; po śmierci Charlesa Marie van der Voorta podtrzymuje ją ogród botaniczny w Keukenhofie. Także w tym roku Paul Deckers (projektant dekoracji) liczy na podziękowania papieża Franciszka, choć spodziewa się raczej, że będą po włosku.
„Mam nadzieję, że kwiaty na Placu św. Piotra uświadomią ludziom, jak ważne jest stworzenie i to, jak się z nim obchodzimy. Mamy obowiązek chronić to, co Bóg nam daje: te kwiaty, a także rzemiosło, jakim jest ich uprawa” – powiedział biskup van den Hende podczas ceremonii poświęcenia kwiatów przed wyjazdem. Paul Deckers dodał zaś, że w chrześcijaństwie „kwiat rajskiego ptaka”, czyli strelicja, jest symbolem płomieni Ducha Świętego zstępującego na apostołów w dniu Zesłania; przypomina o wolności i nieśmiertelności.
Duża i ładna galeria zdjęć z tej uroczystości jest na stronie biskupstwa rotterdamskiego (trzeba kliknąć zdjęcie na dole): https://www.bisdomrotterdam.nl/nieuws/algemeen-nieuws/fotoverslag-bisschop-zegent-de-bloemen-voor-de-paus
Tegoroczny filmik przedstawiający święcenie kwiatów przez biskupa ven der Hende znajduje się tylko na stronie holenderskiego nadawcy publicznego, natomiast zeszłoroczny jest dostępny na Youtube: 


Źródła: bisdomrotterdam.nl, nos.nl, kerknet.be, hortipoint.nl

Komentarze