Opat trapistów nowym biskupem Gandawy

27 listopada ogłoszono, że nowym biskupem starej i ważnej diecezji gandawskiej we Flandrii został mianowany Lode Van Hecke, opat niemal tysiącletniego opactwa Orval w Walonii, słynącego z produkowanego w nim piwa Orval i sera trapistów.
Opat Lode van Hecke. Źródło:
Vimeo (trailer programu Wanderlust)
Wiadomość ta pojawiła się w wielu mediach, nie tylko katolickich, ponieważ żyjący według bardzo surowej reguły zakonnej trapiści są powoływani na biskupów niezwykle rzadko. Obecnie na świecie jest tylko jeden, biskup senior diecezji Kikwit w Kongo Édouard Mununu Kasiala. Drugi, Erik Varden, został niedawno nominowany na stolicę biskupią (właściwie prałaturę terytorialną) w norweskim Trondheim i czeka na jej objęcie. Lode Van Hecke obejmie biskupstwo Gandawy 23 lutego 2020 r. jako 31. biskup tej diecezji.
W Belgii decyzja papieża została przyjęta bardzo dobrze. Van Hecke jest znany jako człowiek głębokiej modlitwy, a jednocześnie otwarty na ludzi oraz wrażliwy na potrzeby ubogich i nieszczęśliwych. Kładzie duży nacisk na formację (przez wiele lat był mistrzem nowicjatu), a jednocześnie jest sprawnym administratorem i menedżerem, co w trudnej sytuacji pogrążonego w kryzysie nie tylko duchowym, lecz także demograficznym i finansowym Kościoła belgijskiego ma ważne znaczenie. „Przy całym kurczeniu się i obumieraniu, które dziś przeżywamy, narasta pytanie: co jako Kościół powinniśmy robić? Podczas rozmów z opatem Lode zauważyłem, jak wiele się on nauczył z niemal tysiącletniej historii swojego opactwa. Dzięki temu może patrzeć na sprawy z perspektywy, lecz także umacnia to jego wielką ufność: Kościół zasadniczo nie jest naszą sprawą. To nie my możemy i musimy odwrócić losy. Rzeczywista odnowa wyraźnie wyrasta z cierpliwego zajmowania się Pismem Świętym, z życia modlitewnego i wspólnotowego. Jest to kręgosłup życia monastycznego, lecz faktycznie także życia chrześcijańskiego w ogólności” – powiedział belgijskiej katolickiej agencji prasowej Kerknet Dieter Van Belle, pracownik centrum formacji katechetycznej w diecezji gandawskiej.

Ruiny opactwa Orval zburzonego przez rewolucjonistów francuskich,
„L'Illustration Européenne” 1870. Źródło: Wikimedia Commons

Van Belle wie, co mówi. Powstałe w 1070 r. opactwo w Orval (najpierw kartuskie, później cysterskie, a obecnie trapistowskie) spłonęło doszczętnie w ok. 1232 r., a potem było jeszcze burzone w 1637 i 1793 r. (w tym ostatnim wypadku przez wojska rewolucji francuskiej). Za każdym razem było starannie odbudowywane, nawet jeśli miało to trwać sto lat. Dzisiejsze zabudowania pochodzą z połowy XX wieku – trapistom udało się powrócić do Orval dopiero w 1926 r., ponad 130 lat po wygnaniu ich przez rewolucjonistów.
Ser trapistów z Orval. Źródło: orval.be
Trudno nie zauważyć, że wyjątkowy fakt niemal jednoczesnej nominacji biskupiej dwóch trapistów, i to w krajach przeżywających ciężki kryzys wiary i moralności, nastąpił wkrótce po beatyfikacji siedmiu męczenników z tego zakonu, zamordowanych przez muzułmańskich fanatyków w 1996 r. w Algierii. Najwyraźniej ich krew, zgodnie ze starożytną maksymą Sanguis martyrum semen christianorum, już zaczyna stawać się nowym zasiewem chrześcijan. Teraz błogosławieni Christian de Chergé, Christophe Lebreton, Bruno Lemarchand, Célestin Ringeard, Luc Dochier, Michel Fleury i Paul Favre-Miville z pewnością będą orędować za Kościołem belgijskim i norweskim, prosząc o jego odrodzenie i nawrócenie.
Piwo Orval. Źródło: orval.be
Lode Van Hecke jest 63. opatem Orval i dwunastym po odnowieniu opactwa w XX wieku. Urodził się w 1950 r. w religijnej rodzinie flamandzkiej, w miejscowości Roeselare. Jak sam opowiada, w młodości stracił zainteresowanie wiarą, ale nawrócił się ponownie podczas studiów dzięki lekturze Biblii. Wcale nie zamierzał zostać mnichem, i to we francuskojęzycznej Walonii! Opactwo w Orval odwiedził przypadkowo dzięki namowie przyjaciela, podczas pełnienia służby wojskowej. Zobaczył je... i od razu wiedział, że to jego miejsce. Zrezygnował ze studiów medycznych i wstąpił na pewien czas do seminarium diecezjalnego w Brugii. Tam ukończył filozofię (pierwszą część studiów teologicznych). W 1976 r. wstąpił do klasztoru w Orval, w 1983 r. złożył śluby wieczyste, dwa lata później został wyświęcony na kapłana, a w 1988 r. obronił doktorat z teologii. W klasztorze pełnił wiele różnych obowiązków: mistrza nowicjuszy, subprzeora, dyrektora browaru, przeora, ekonoma i opiekuna gości. W latach 2002-2004 przebywał w Rzymie jako sekretarz opata generalnego zakonu cystersów (któremu trapiści, jako tzw. obserwancka, czyli surowsza gałąź, podlegają). W 2007 r. został wybrany opatem swego klasztoru i pełni tę funkcję do dziś. Swoje motto opackie: „W radości Ducha Świętego” zamierza zachować także jako zawołanie biskupie. „Wierzę, że radość chrześcijańska jest odpowiedzią na dzisiejszą depresję i pesymizm” – powiedział Van Hecke po wyborze na opata.

Źródła: belgicatho.hautetfort.com, kerknet.be, kn.nl, Wikipedia

Komentarze