Figura i relikwie Jana Pawła II w katedrze w Den Bosch

W ostatnią niedzielę 9 lutego br. w katedrze św. Jana w Den Bosch (’s-Hertogenbosch) odsłonięta i poświęcona została wykonana z brązu figura św. Jana Pawła II. Dodatkowo w jej podstawie zostały umieszczone relikwie I stopnia (kroplę krwi) polskiego papieża – w takim miejscu, że wierni mogą oddać im cześć. Proboszcz katedry w Den Bosch, ks. Vincent Blom, otrzymał relikwie polskiego papieża od kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza Jana Pawła II, obecnie arcybiskupa seniora archidiecezji krakowskiej.
Państwo Marianne i Jean Bremers
z figurą św. Jana Pawła II swojego autorstwa.
Źródło: Twitter/Bisdom Den Bosch
Figurę poświęcił ks. Krzysztof Obiedziński SChr, proboszcz polskiej parafii diecezji Den Bosch pw. Miłosierdzia Bożego. Jej twórcami jest małżeństwo artystów metaloplastyków z Vught, Marianne i Jean Bremers. Figura nosi podpis po polsku i holendersku: „Święty Jan Paweł II” i „Heilige Johannes Paulus II”. Ma 110 cm wysokości i waży 120 kg. Jej wykonanie i ofiarowanie do katedry zamówił u państwa Bremers anonimowy ofiarodawca.
Jan Paweł II odwiedził katedrę w Den Bosch w 1985 r. Poświęcił w niej wówczas nowy ołtarz, ale wizyta była trudna. Marianne Bremers, która była jej świadkiem, powiedziała dziennikarce „Katholiek Nieuwsblad”: „Papież został wtedy tak źle przyjęty. Ludzie nie mogli przyjść go zobaczyć z powodu groźby zamieszek. Napisano piosenkę mającą informować, że papież nie jest mile widziany. Holandia była podzielona”. Jak napisał Hendro Munsterman, znany holenderski dziennikarz i teolog katolicki oraz watykański korespondent „Nederlands Dagblad”, anonimowy ofiarodawca figury św. Jana Pawła II pragnie za jej pomocą przyczynić się do zadośćuczynienia za tamto nieprzyjemne powitanie.
Jak poinformowała z zadowoleniem Marianne Bremers, figura Jana Pawła II spodobała się kardynałowi Dziwiszowi. „To dokładnie on” – powiedział po obejrzeniu przesłanych mu zdjęć.
Pod adresem https://www.kn.nl/inspiratie/in-beeld/oog-in-oog-met-de-poolse-paus można znaleźć ładny fotoreportaż z poświęcenia figury polskiego papieża (zdjęcia przewija się klawiszami strzałek).

Źródła: kn.nl, nd.nl

Proboszcz katedry w Den Bosch Vincent Blom z kard. Stanisławem Dziwiszem
w chwili otrzymania relikwii św. Jana Pawła II. Źródło: Facebook/Zin in Weekend 

Komentarze