Weź udział w Cichej Procesji z podcastem z muzyką z „Kodeksu Occo”

Dzięki opracowanemu przez amsterdamskich jezuitów podcastowi w tym roku każdy będzie mógł w duchowy sposób przejść po uliczkach Starego Miasta w Amsterdamie z tradycyjną procesją „Stille Omgang” upamiętniającą Cud Eucharystyczny z 15 marca 1345 r. Muzykę do podcastu nagrał chór „Ex Tempore” pod kierunkiem Marcela Pérèsa, zorganizowany w Polsce przy naszej współpracy w celu przywrócenia do życia repertuaru wykonywanego przed wiekami ku czci amsterdamskiego Cudu.
Tegoroczna procesja miała się odbyć w sobotę 21 marca i z racji przypadającej 675. rocznicy Cudu Eucharystycznego oraz 75. rocznicy Objawień Amsterdamskich miała mieć szczególnie głęboki charakter. Jednak z powodu epidemii koronawirusa musiała zostać odwołana. Dlatego jezuici z amsterdamskiego kościoła św. Franciszka Ksawerego na Krijtbergu, położonego bardzo blisko pierwotnego miejsca Cudu, opracowali podcast odpowiadający wędrówce trasą procesji i zachęcają, by w sobotę wieczorem wysłuchać go, modląc się i uczestnicząc w Cichej Procesji duchowo. Ich inicjatywę nagłośniły główne holenderskie media katolickie.
Podcast zawiera trzy utwory wykonane przez chór „Ex Tempore”, założony w ub. roku w Polsce przez wybitnego francuskiego znawcę dawnej muzyki kościelnej Marcela Pérèsa specjalnie w celu przywrócenia do życia muzyki pochodzącej z kaplicy Heilige Stede, zachowanej w tzw. Kodeksie Occo. Rękopis ten jest jedynym przedmiotem, jaki ocalał z amsterdamskiego sanktuarium Cudownej Hostii, dzięki ukryciu go przez rodzinę fundatora. Ten stworzony w słynnej pracowni Petrusa Alamire XVI-wieczny manuskrypt, zawierający wysokiej klasy kompozycje polifoniczne oraz piękne ilustracje, znajdował się pod opieką potomków rodziny Occo przez 400 lat i został ujawniony muzykologom dopiero kilkadziesiąt lat temu.
Marcel Pérès podczas próby
w kościele na Krijtbergu
Jak już informowaliśmy, w dniach 14 i 15 marca br. chór „Ex Tempore” miał zaśpiewać z okazji 675. rocznicy Cudu Amsterdamskiego dwa koncerty z repertuarem z Kodeksu Occo oraz oficjum gregoriańskiego ku czci Najświętszego Sakramentu: w jezuickim kościele na Krijtbergu oraz w sanktuarium Matki Bożej Pomagającej w Potrzebie (Onze Lieve Vrouw ter Nood) w Heiloo koło Amsterdamu. Koncerty musiały zostać odwołane, ale przygotowany materiał został nagrany z inicjatywy ojców jezuitów z Krijtbergu i użyty do opracowania podcastu. Dzięki temu wykonaną przez chór „Ex Tempore” muzyką z Kodeksu Occo, którą modlili się pielgrzymi oddający cześć Najświętszemu Sakramentowi w kaplicy Cudownej Hostii, będzie się mógł pomodlić każdy, kto zechce wziąć duchowy udział w tegorocznej Cichej Procesji, nie wychodząc z własnego domu.
Podcast zawiera krótkie wprowadzenie i podsumowanie po holendersku, ale całą jego resztę stanowią odgłosy „Stille Omgang” i śpiew naszego chóru. Więc w sobotni wieczór usiądź, obejrzyj mapę z trasą Procesji (https://www.stille-omgang.nl/the-route/), włącz podcast i zacznij się modlić… Ku czci Najświętszego Sakramentu oraz za Holandię, Polskę i cały świat!
Podcast trwa tyle samo czasu, ile przejście trasą procesji (amsterdamskimi uliczkami Kalverstraat, Nieuwendijk, Warmoesstraat i Nes). Jest dostępny na prowadzonej przez holenderskich jezuitów platformie modlitewnej „Bidden Onderweg” („Módlcie się po drodze”) pod adresem https://biddenonderweg.org/speler/uitgelicht/2715
Chór „Ex Tempore” oraz koncerty „Kodeks Occo” w Amsterdamie i Heiloo zorganizowało Stowarzyszenie Brandsma we współpracy z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Fundacją Świętego Benedykta. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: Liturgia.pl, Magnificat, Christianitas, Rycerz Niepokalanej, Bemint Elkander!, Miłujcie Się! oraz Adeste.org.Komentarze