Dziś po południu w klasztorze San Lorenzo, będącym częścią słynnego pałacu królewskiego Eskurial pod Madrytem, prezentowana była Cudowna Hostia z Gorkum. Wierni będą mogli oddać jej cześć jeszcze 29 września i 28 października, kiedy zostanie poniesiona w uroczystej procesji. Zgodnie z długoletnią tradycją ta Cudowna Hostia, przechowywana w Eskurialu od ponad czterystu lat, jest co roku ukazywana publicznie w ostatnią niedzielę września oraz w dniach św. Michała Archanioła i św. Apostołów Tadeusza Judy i Szymona.
C. Coello, Adoración de la Sagrada Forma, 1685-1690, Eskurial. Fot. Wikimedia Commons |
Był to jednak dopiero początek jej wędrówek. Mechelen również padło ofiarą protestantów, więc Cudowną Hostię przewieziono w tajemnicy do Antwerpii. W 1580 r. niejaki Ferdynand Weidner, oficer armii cesarza Rudolfa II Habsburga, zdołał w jakiś sposób przekonać opiekujących się relikwią franciszkanów do oddania mu jej i przewiózł Cudowną Hostię do Wiednia, a potem do Pragi. Po Weidnerze właścicielem relikwii został baron Adam Dietrichstein, ambasador cesarza Maksymiliana II. Po jego śmierci wdowa, Margarita de Cardona, ofiarowała Cudowną Hostię królowi Hiszpanii Filipowi II Habsburgowi. Relikwia trafiła do Hiszpanii w 1594 r. Król nakazał umieszczenie jej w klasztorze San Lorenzo, w obrębie budowanego przez siebie pałacu królewskiego Eskurial. Złożono ją w ołtarzu Zwiastowania i przebywała tam prawie sto lat.
W 1684 r., za czasów Karola II Habsburga, Cudowną Hostię przeniesiono do nowego, specjalnie zbudowanego ołtarza w zakrystii bazyliki w Eskurialu (ponoć wzniesienia go zażądał papież Innocenty XI, kiedy wydawał zgodę na resakralizację bazyliki zbezczeszczonej kilka lat wcześniej przez grupę rycerzy). Wydarzenie to zostało upamiętnione na obrazie namalowanym przez królewskiego malarza Claudia Coello. Wielkie płótno, ukazujące króla Karola II oddającego cześć Cudownej Hostii, służy jako zasłona zakrywająca na co dzień relikwię. Wówczas też powstała tradycja wystawiania relikwii do czci publicznej w ostatnią niedzielę września oraz w dniu św. Archanioła Michała i św. apostołów Judy i Szymona. Została ona przerwana tylko dwukrotnie, w czasie wojen napoleońskich i hiszpańskiej wojny domowej 1936-1939.
Szczegółowy opis historii tradycji, dzieł sztuki i uroczystości związanych z przechowywaniem Cudownej Hostii w Eskurialu (po hiszpańsku nosi ona nazwę Sagrada Forma) można przeczytać w artykule z dziennika „El Pais”: elpais.com/diario/2000/10/30/madrid/972908670_850215.html
Natomiast na YouTube znajduje się krótki filmik ukazujący Cudowną Hostię:
Dziękuję br. Augustinusowi Aerssensowi OP za informację o wystawieniu Cudownej Hostii.
Źródła: infocatolica.com, M.J. Noone, Music and Musicians in the Escorial Liturgy Under the Habsburgs, 1563-1700, B. Mediavilla OSA, Documentos relacionados con la Santa Forma del Escorial, elpais.com, www.therealpresence.org, www.swzygmunt.knc.pl
Komentarze
Prześlij komentarz