Wiem, tytuł jest klikbajtowy, ale teksty poświęcone świętym mają bardzo nikłe zainteresowanie i nie widzę innego sposobu, jak Państwa zachęcić do zaglądania do nich. Proszę się poprawić i czytać o nieznanych w Polsce świętych, a nie będzie tabloidowych tytułów :)
![]() |
Kościółek św. Hiltrudy w Liessies. Fot. Pierre André Leclercq/Wikimedia Commons |
Przyznam, że mam słabość do zapomnianych świętych, ale jest ona podbudowana argumentami. Ci wszyscy święci ludzie, którzy zdołali pomyślnie przejść przez życie na ziemi, mogą modlić się za nas, wspierać nas w naszych dzisiejszych trudach i słabościach, kiedy tylko o to poprosimy. Nie ma sensu, żeby siedzieli w niebie bezrobotni i zapomniani :) Fakt, i tak się wstawiają za żyjącymi dzisiaj, ale ich siły i zdolności można wykorzystać znacznie lepiej. Dotyczy to nie tylko dawno temu żyjących świętych z narodów i kultur, które nie dotrwały do dzisiaj, lecz także setek tysięcy męczenników za wiarę, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani z powodu braku możliwości zebrania odpowiedniej dokumentacji (ostatnio przy opisach kilku grup beatyfikowanych w ostatnich latach męczenników hiszpańskiej wojny domowej zauważyłam wzmiankę zamieszczoną przez bystrych autorów, że stanowią oni tylko niewielką część ofiar, ale w przypadku reszty nie udało się zgromadzić dokumentacji).
![]() |
Św. Hiltruda z Liessies. Fot. Google. |
![]() |
Hrabstwo Hainaut przed podbojem przez Francję. Fot. Wikimedia Commons |
Liessies, za imperium rzymskiego noszące nazwę Laetia, leży na południe od Maubege i na wschód od Cambrai. W średniowieczu były to ziemie hrabstwa Hainaut (po holendersku Henegouwen), ziemie niewątpliwie zaliczane do Dolnych Krajów. Święta Hiltruda była córką Wilberta, hrabiego Poitou, który w połowie VIII wieku wybudował w Liessies opactwo benedyktyńskie pod wezwaniem św. Lamberta, biskupa Maastrichtu, jednego z najważniejszych niderlandzkich świętych. Od biskupa Liège Fulcheriusza uzyskał dla opactwa jego relikwie. Jego syn Gontrad został jego opatem, natomiast córka Hiltruda, która odrzuciła kandydata do jej ręki i wybrała poświęcenie się Bogu w dziewictwie, zamieszkała w pobliżu, być może z grupą podobnych sobie niewiast. Pod koniec życia przeniosła się do opactwa i spędziła tam w całkowitym odosobnieniu kilkanaście ostatnich lat życia. Zmarła 27 września 769 roku (inna podawana data to ok. 790) w opinii świętości i została pochowana koło grobu swego brata Gontrada.
![]() |
Książka o św. Hiltrudzie dostępna w Google Play |
Hiltruda nie miała więc specjalnie szczęścia: ziemie, na których żyła, zostały podbite przez obce państwo, opactwo, w którym żyła i umarła, a potem cieszyła się kultem, zostało zrównane z ziemią, a dzisiaj szybko postępująca dechrystianizacja zaciera nieliczne ślady pamięci. Nigdy nie stała się też tak popularna, by poświęcone jej kościoły i kaplice budowano w wielu miejscach. Stała się, poza malutkim prowincjonalnym Lissies, jedną z setek zapomnianych świętych ludów germańskich I tysiąclecia chrześcijaństwa. Nie udało mi się nawet znaleźć informacji, w jakich sprawach jest patronką. W przepastnych zakamarkach Internetu (w Google Play) udało mi się za to wygrzebać XIX-wieczną książkę na jej temat (https://play.google.com/store/books/details?id=F7nNI1jvE3oC&rdid=book-F7nNI1jvE3oC&rdot=1). A na polskojęzycznej stronie https://imiona.net.pl zamieszczono modlitwę:
Modlitwa
do św. Hiltrudy z Liessies
Boże, ze czcią
wspominamy dziewicze życie świętej Hiltrudy, wysłuchaj nasze prośby
i spraw, abyśmy wytrwali w Twojej miłości i postępowali
w niej aż do końca życia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Źródła: patrimoine-avesnois.fr/chemin/liessies, imiona.net.pl/hiltruda-z-liessies, Wikipedia
Komentarze
Prześlij komentarz