Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy wspomnienie Tytusa Brandsmy jako świętego

15 maja tego roku Holandia doczekała się wreszcie kanonizacji swojego wybitnego ziomka, uważanego przez wielu za jednego z najwybitniejszych Holendrów XX wieku, a już na pewno najsłynniejszego holenderskiego świętego oprócz Męczenników z Gorcum oraz Lidwiny ze Schiedam – karmelity Tytusa Brandsmy, męczennika niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Był on filozofem, profesorem i rektorem katolickiego uniwersytetu w Nijmegen, ale także aktywnym publicystą biorącym udział w wielu dyskusjach na tematy społeczne. Do Dachau trafił za swój niezłomny, jawny opór przeciwko ideologii nazistowskiej. Z tego powodu jego postać jest w Holandii dość znana i cieszy się szacunkiem nie tylko wśród katolików. Dlatego z okazji przypadającej wczoraj osiemdziesiątej rocznicy męczeńskiej śmierci Tytusa Brandsmy oraz dzisiejszego wspomnienia liturgicznego w tym tygodniu w Holandii odbywa się wiele wydarzeń upamiętniających jego postać. (Zresztą trwają one już od kilku miesięcy, zarówno w Holandii, jak i w Rzymie; w tych ostatnich aktywnie uczestniczy ambasador Królestwa Niderlandów przy Watykanie Caroline Weijers). Tutaj napiszemy o kilku najciekawszych.

Buty św. Tytusa Brandsmy. Dostałam to zdjęcie od s. dr Anne-Marie Bos
z Instytutu Tytusa Brandsmy w Nijmegen dzięki pomocy prof. Marcina Polkowskiego
z Katedry Literatury Niderlandzkiej KUL. Serdecznie dziękuję!

Uroczystości odbywają się zarówno na północy kraju, we Fryzji, skąd Brandsma pochodził, jak i na południu, w Brabancji, gdzie przez wiele lat mieszkał. Są to msze święte, koncerty, wykłady, projekcje filmów, spotkania, pielgrzymki itd. W Bolsward, gdzie Tytus Brandsma się urodził, w uroczystościach uczestniczył i wygłosił przemówienie komisarz króla Holandii Arno Brok. Wykład poświęcony relacji św. Tytusa z Bogiem wygłosił ksiądz Antoine Bodar, rektor kościoła holenderskiego Friezenkerk w Rzymie (jego tekst można znaleźć tutaj: www.friezenkerk.nl/2022/07/27/bericht-van-de-rector-39-titus-omgang-met-god/). W miejscowym muzeum De Tiid otwarto wystawę poświęconą postaci Brandsmy, prezentującą jego rzeczy osobiste (m.in buty i maszynę do pisania) oraz inne związane z nim pamiątki. Będzie ona czynna do 4 maja 2023 r. Informacje: detiid.nl. (Przy okazji polecam trzy strony internetowe poświęcone Tytusowi Brandsmie: www.titusbrandsmamuseum.nl prowadzoną przez fundację o tej samej nazwie, www.ru.nl/titusbrandsmainstituut/ – jest to strona Instytutu Tytusa Brandsmy, placówki naukowej działającej przy Uniwersytecie w Nijmegen, zajmującej się jego postacią, oraz titusbrandsmateksten.nl – udostępnione w Internecie wydania krytyczne tekstów Brandsmy, także w tłumaczeniu angielskim i niemieckim).

W katedrze św. Jana w Den Bosch poświęcona została nowa figura świętego Tytusa autorstwa Jeana Bremersa, a u jej podstawy złożone zostały jego relikwie (kawałek materiału z jego habitu). Zostały one wprowadzone do katedry 22 maja, podczas uroczystości narodowego dziękczynienia za jego kanonizację.

Natomiast w najbliższą niedzielę 31 lipca odbędą się uroczystości związane z ogłoszeniem świętego Tytusa patronem miasta Oss. Znajduje się ono kilkanaście kilometrów na północny wschód od Den Bosch i do lat 70. mieścił się tam duży klasztor karmelitów. Tytus Brandsma mieszkał w tym klasztorze przez czternaście lat. Dziś jego imię nosi m.in. miejscowe liceum. Już wcześniej, w 2015 r., Brandsma został ogłoszony honorowym obywatelem Oss, natomiast teraz będzie także jego patronem. Wniosek miejscowych duszpasterzy w tej sprawie został poparty przez burmistrza i radnych miasta. W niedzielę biskup diecezji Den Bosch (’s-Hertogenbosch) Gerard te Korte oficjalnie ogłosi Tytusa Brandsmę patronem miasta. Biskup de Korte jest też autorem modlitwy, która w związku z kanonizacją jest rozpowszechniana razem ze świętym obrazkiem w parafiach katolickich całej Holandii (jest on dostępny w formacie pdf pod adresem www.bisdomdenbosch.nl/wp-content/uploads/2022/05/Bisdom-Den-Bosch-prentje-Titus-Brandsma.pdf):

O wolność i sprawiedliwość

Święty Ojcze Tytusie, za życia byłeś człowiekiem słabym fizycznie, lecz także mającym bystry umysł i wielką wiarę. Żyłeś Ewangelią i wielką mistyczną tradycją Karmelu. Kiedy narodowy socjalizm wniósł do Europy ciemność, twoim przewodnikiem pozostało światło Chrystusa. Niestrudzenie walczyłeś o wolność i sprawiedliwość. Stawałeś w obronie godności każdego człowieka jako Bożego stworzenia. Twoja praca rozwścieczyła wroga i dlatego trzeba było cię uciszyć. Ale w całej swojej słabości pozostałeś wierny i żyłeś blisko Jezusa. W obozie koncentracyjnym przebaczyłeś oprawcom i modliłeś się za nich na wzór Pana. Święty Ojcze Tytusie, bądź dla nas przykładem i orędownikiem. Spraw, byśmy w naszych czasach ujmowali się za sprawiedliwością, wolnością i godnością każdego człowieka. Amen.

+ Gerard de Korte
Biskup ’s-Hertogenbosch

Źródła: kn.nl, bd.nl, dtvnieuws.nl, Facebook/Catharinakathedraal Utrecht

Komentarze