Karol Dobry, błogosławiony hrabia Flandrii

Tekst pochodzi z portalu mijnonbevlekthart.nl („Moje Niepokalane Serce”) i ukazał się za zgodą redakcji.

2 marca Kościół obchodzi święto Karola Dobrego, hrabiego Flandrii, który został beatyfikowany. Jest on przykładem dobrego chrześcijańskiego monarchy.

Błogosławiony hrabia Flandrii Karol Dobry został ścięty podczas modlitwy przed ołtarzem Matki Bożej.

Syn duńskiego króla

Karol (1083-1127) był synem Knuta, świętego króla Danii, którego wspomnienie obchodzone jest 13 stycznia. Jego ojciec został zamordowany, kiedy Karol miał pięć lat. Jego matka Adela zabrała go następnie na dwór swojego ojca, hrabiego Flandrii, w Brugii. W 1118 roku Karol towarzyszył swemu kuzynowi Baldwinowi VII do Normandii w ramach kampanii przeciwko Henrykowi I, królowi Anglii. Po powrocie otrzymał od swego umierającego kuzyna hrabstwo Flandrii.

Zakaz bluźnierstwa

Karol był pobożnym monarchą i miał silne poczucie sprawiedliwości. Po wieczerzy wzywał trzech teologów, by dyskutowali nad rozdziałami Pisma Świętego, których lubił słuchać. Hrabia energicznie egzekwował zakaz bluźnierstwa na swoich terenach. Groziła za nie utrata dłoni lub stopy.

Wielki głód

Jego polityka wewnętrzna miała na celu przede wszystkim ustanowienie i utrzymanie pokoju publicznego dzięki zwalczaniu niesprawiedliwości i ubóstwa. Jak zauważa prof. Plinio Corrêa de Oliveira: „Karol czuwał nad biednymi, wdowami i sierotami, ponieważ najwyższa władza w państwie musi czuwać nad tymi, którzy nic nie mają”. Przydomek „Dobry” Karol otrzymał podczas wielkiego głodu zimą 1124-1125. Uruchomił program pomocowy, by ograniczyć cierpienie swoich poddanych.

Karol udaremnił działania spekulantów

Kiedy jednak Karol odkrył, że niektórzy wysoko postawieni obywatele z rodu Erembaldów, którzy pochodzili od ludzi niewolnych, ale zostali uszlachceni, zgromadzili duże ilości zboża, zobowiązał ich do natychmiastowego sprzedania go za godziwą cenę. Ta utrata korzyści rozpaliła ich gniew. Co więcej, Karol ukazał przywódcom spekulantów, jakie było ich pochodzenie. Obrażeni, postanowili zabić hrabiego.

Zamordowany w kościele podczas modlitwy

Karol codziennie uczestniczył we Mszy św. w kościele Sint-Donaas w Brugii, niedaleko swego domu. Pewnego ranka w 1127 roku Borchard, bratanek jednego z przywódców spisku, zaatakował Karola i ściął mu głowę w momencie, gdy ten klęczał i modlił się samotnie przed ołtarzem Matki Bożej.

Autor: Redakcja portalu mijnonbevlekthart.nl

Źródło: https://mijnonbevlekthart.nl/artikelen/karel-de-goede-de-zalige-graaf-van-vlaanderen

Komentarze

  1. Kościół św. Donata w Brugii (Belgia), gdzie zamordowano a następnie pochowano św. Karola Dobrego, został zniszczony w czasie rządów rewolucyjnych Francuzów. Naprzeciw Bazyliki Świętej Krwi przy placu Burg znajduje się nieduży park. Drzewa rosną na miejscu nieistniejącego kościoła. W tym kościele pochówek znalazł też wielki malarz Jan van Eyck...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz