Limburskie miasto Maastricht, znane doskonale także w Polsce z powodu podpisania w nim w 1992 r. traktatu ustanawiającego Unię Europejską, jest siedzibą jednego z dwóch najważniejszych sanktuariów maryjnych na obszarze dzisiejszej Holandii. Nie podam tutaj, gdzie znajduje się drugie, bo już kilkakrotnie o nim pisałam, teraz więc proszę spróbować sobie to przypomnieć. Taki mały sprawdzian, ile Państwo pamiętają z tekstów na blogu :) W obu tych miastach od wieków odbywają się uroczyste procesje, w których po ulicach miasta niesione są cudowne wizerunki Matki Bożej. Są ogromnie barwne, ponieważ biorą w nich udział m.in. bractwa i grupy pobożne w tradycyjnych strojach, stanowią więc nie tylko wyraz wiary, lecz także atrakcję turystyczną. W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że 29 maja br., w drugi dzień Zielonych Świąt, maastrichcka procesja ku czci Matki Bożej Gwiazdy Morza (po holendersku: Onze Lieve Vrouwe Sterre der Zee) zostanie wpisana na oficjalną listę niematerialnego dziedzictwa Holandii.
![]() |
Matka Boża Gwiazda Morza. Fot. Wikimedia Commons/Kleon3 |
Kult Matki Bożej Gwiazdy Morza został zainicjowany w Maastrichcie w XV wieku, kiedy do kościoła franciszkanów sprowadzono Jej drewnianą figurę, która szybko zyskała miano cudownej ze względu na wiązane z nią liczne uzdrowienia. Podarował ją ok. 1470 r. szlachcic Nicolaus van Harlaer, który wstąpił do franciszkanów. Jest to klasyczna, bardzo piękna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonana w stylu szkoły nadreńskiej. Kult Jej miał charakter pokutny i obejmował m.in. uroczyste, wielotysięczne procesje, w których cudowną figurę obnoszono po mieście. Według źródeł w XVII wieku miały one wygląd podobny do hiszpańskich Semana Santa (procesji pokutnych Wielkiego Tygodnia).
![]() |
Matka Boża Stella Duce, ul. Lenculenstraat 21. Fot. Wikimedia Commons/Otter |
Ponowny wzrost popularności procesji i, szerzej, rozwoju duchowości maryjnej trwał do połowy XX wieku. Przyczynił się do tego szczególnie biskup roermondzki Guillaume Lemmens (1932-1957), w którego herbie biskupim widniała dewiza Stella Duce („Gwiazda przewodnia”). Wówczas przyjęto także obowiązujący do dziś format procesji, inny od istniejącego pierwotnie. Zmieniła się trasa procesji, gdyż w okresie prześladowań figurę dwukrotnie przenoszono do innego kościoła, a wygnanych franciszkanów zastąpiło w roli promotorów i organizatorów kultu duchowieństwo diecezjalne, wspierane przez ludzi świeckich. Główna (tzw. „wielka”) procesja z cudowną figurą odbywa się obecnie 10 października, w uroczystość Matki Bożej Gwiazdy Morza, a nie – jak pierwotnie – w poniedziałek wielkanocny. Odbywają się też co sobotę w różnych intencjach „małe” procesje, bez cudownej figury.
![]() |
Matka Boża od Dobrego Ukrycia, ul. Cortenstraat /Koestraat. Fot. Wikimedia Commons/Otter |
29 maja br. o godz. 18.00 diecezja roermondzka zaprasza na uroczystość oficjalnego wpisania procesji na listę niematerialnego dziedzictwa Holandii. Po niej zaś jako dziękczynienie przez miasto przejdzie „wielka” procesja (czyli z figurą Matki Bożej), która zwykle odbywa się 10 października. Na koniec odbędzie się otwarte przyjęcie na dziedzińcu i w krużgankach bazyliki.
Źródła: bisdom-roermond.nl, kn.nl, 1limburg.nl, Wikipedia
Komentarze
Prześlij komentarz