Nowy projekt z Kodeksu Occo – zapraszamy na warsztaty i na koncert!

Nasi dzielni przyjaciele z poznańskiej Fundacji świętego Benedykta podjęli się organizacji już trzeciego projektu muzycznego z Kodeksu Occo, jedynego przedmiotu, jaki ocalał ze zniszczonej przez protestantów kaplicy Amsterdamskiego Cudu Heilige Stede. Drugim organizatorem została Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, co stanowi dla nas wszystkich wielką nobilitację! Po mszy Pange lingua Josquina des Prés (2018-2020) i mszy Requiem Divitisa (Antoine’a de Févina) nasz maestro Marcel Pérès wybrał mszę De venerabili Sacramento Hotineta Barry. Zaśpiewamy ją w Katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy w sobotę 9 grudnia o godz. 19.00 oraz w niedzielę 10 grudnia o godz. 14.15 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu, podczas Mszy świętej w rycie trydenckim. Warsztaty przygotowujące do tych występów odbędą się w Poznaniu od 1 do 5 grudnia i w Bydgoszczy od 6 do 9 grudnia. Można się nadal na nie zgłaszać. Bliższe informacje i zapisy pod adresem: https://benedictus.pl/codex-occo-warsztaty-z-marcelem-peresem-w-poznaniu-i-bydgoszczy-rejestracja/

Przekazałam te wieści biskupowi amsterdamskiemu Janowi Hendriksowi i od razu odpisał, że się z nich cieszy, że życzy Marcelowi Pérèsowi i wszystkim zaangażowanym błogosławieństwa Bożego na koncert i na Mszę, i że jest zadowolony i bardzo wdzięczny, że poświęcamy uwagę Amsterdamowi, Heilige Stede i Cudowi Eucharystycznemu.

O Kodeksie Occo i naszych wcześniejszych projektach z nim związanych oraz o Cudzie Amsterdamskim i kaplicy Heilige Stede pisaliśmy wielokrotnie, teksty te można odnaleźć pod tagami „Kodeks Occo”, „kult eucharystyczny” i „Amsterdam”. Marcel Pérès to słynny francuski muzyk i muzykolog, założyciel zespołu Ensemble Organum, który od prawie pół wieku zajmuje się ocalaniem i propagowaniem średniowiecznego dziedzictwa muzycznego Kościoła katolickiego. Poniżej zamieszczam przygotowany przez niego opis:

„Niewiele wiadomo o życiu Hotineta Barry. Podobno urodził się około 1490 r., był kantorem w Sainte Chapelle w Paryżu w latach 1510–1512, a następnie chórmistrzem w katedrze w Langres w latach 1510–1512. Wrócił do Sainte Chapelle w 1523, a zmarł w 1525 r. Jego życie trwało krótko, ale był bardzo ceniony przez współczesnych. Jego Msza o Najświętszym Sakramencie znajduje się w rękopisie Kaplicy Sykstyńskiej (Capp.Sist.26), a także w Kodeksie Occo.

Kodeks Occo (nazwany na cześć patrona, Pompejusza Occo) zawiera kolekcję dzieł polifonicznych z końca XV wieku. Obok anonimowych autorów znajdują się tam nazwiska wielkich kompozytorów, takich jak Henrich Isaac, Johannes Mouton, Hottinet Barra, Josquin des Prez i skomponowane przez nich skarby muzyki franko-flamandzkiej. Kodeks Occo jest wystawnym rękopisem kaligrafowanym na początku XVI wieku w warsztatach Petrusa Alamiré – najbardziej błyskotliwego kaligrafa tych czasów. Zawiera głównie dzieła skomponowane na cześć Najświętszego Sakramentu.

Fot. © Piotr Łysakowski

Manuskrypt ten był przeznaczony do użytku w kościele w Amsterdamie – Heilige Stede – poświęconym kultowi Najświętszego Sakramentu. Kościół został zbudowany w XIV wieku na miejscu cudu, który miał tam miejsce: hostia wrzucona do ognia wzniosła się nad płomieniami i przez kilka dni unosiła się w powietrzu. Wieść o tym cudzie rozniosła się wielkim echem po świecie chrześcijańskim i sprawiła, że Amsterdam stał się ważnym centrum religijnym. Do dziś, aby uczcić pamięć o cudzie eucharystycznym, co roku w połowie marca w Amsterdamie odbywa się tzw. Cicha Procesja. Zaczyna się o północy i gromadzi tysiące ludzi”.

Marcel Pérès

Komentarze