Zaproszenie na „Cichą Procesję w Krakowie” i wykład ilustrowany: 8 marca 2025

Serdecznie Państwa zapraszam na 8 marca br., w sobotę, do starego Krakowa, gdzie razem z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuję (już po raz piąty!) „Cichą Procesję w Krakowie”. Nasza „Cicha Procesja” jest jedyną zagraniczną edycją słynnej „Cichej Procesji” (Stille Omgang) z Amsterdamu, która upamiętnia cud eucharystyczny, jaki wydarzył się w tym mieście w marcu 1345 roku (na blogu „Adoptuj kościół w Holandii” jest już wiele materiałów na ten temat, można je odszukać pod tagiem „kult eucharystyczny”). Odbywa się zawsze w sobotę przypadającą po 15 marca i jest obecnie największym regularnym publicznym wydarzeniem Kościoła rzymsko-katolickiego w Holandii. Stanowi potężne świadectwo żywotności holenderskiego katolicyzmu, który przetrwał kilka stuleci prześladowań oraz burzliwą drugą połowę XX wieku.

Fot. Maria Fortuna-Sudor, „Niedziela Małopolska” (2022 r.)

W tym roku przed Mszą świętą i procesją dodamy jeszcze jeden punkt programu, który, jak myślę, będzie bardzo atrakcyjny: ilustrowany slajdami wykład pt. „Hollandia sacra. Pielgrzymka w głąb sakralnego dziedzictwa Holandii”. Zaprezentuję w nim przykłady najcenniejszych budowli sakralnych Holandii i opowiem o historii amsterdamskiego cudu eucharystycznego oraz Cichej Procesji. Coraz więcej bowiem myślimy o zorganizowaniu polskiej pielgrzymki na amsterdamską Stille Omgang. Biskup Jan Hendriks przypomina nam o swoim zaproszeniu dla pielgrzymów z Polski przy każdej okazji i mam nadzieję, że już w 2026 roku taka zorganizowana grupa się na Stille Omgang wybierze. Plan jest taki, by przy tej okazji zatrzymać się w Holandii kilka dni i zwiedzić najcenniejsze budowle sakralne. A ponieważ Holandia w Polsce kojarzy się ze wszystkim, tylko nie z turystyką pielgrzymkową, chcę pokazać na tym wykładzie, że absolutnie warto tam w tym celu jeździć. Za kilka tygodni będę też do tego zachęcać studentów kierunku „Chrześcijańska turystyka religijna” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który kształci profesjonalnych przewodników pielgrzymek.

Przypomnę jeszcze, jak to się stało, że tak bardzo amsterdamskie i holenderskie wydarzenie jak Stille Omgang zawitało na przedpola polskich gór, kilkaset kilometrów od morza. Ten niecodzienny pomysł podsunęłam ojcom dominikanom z Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w 2021 roku, kiedy oryginalna amsterdamska procesja została po raz pierwszy w dziejach odwołana wskutek restrykcji covidowych: „Skoro nie mogę pojechać na Cichą Procesję do Amsterdamu, to może Cicha Procesja przyjedzie do mnie? Przecież w Krakowie również miał miejsce cud eucharystyczny, niemal w tym samym czasie co w Amsterdamie, i istnieje sanktuarium tego cudu, do którego można pielgrzymować wąskimi, zabytkowymi uliczkami”. Oczywiście przedstawiłam ten pomysł ordynariuszowi diecezji haarlemsko-amsterdamskiej biskupowi Janowi Hendriksowi, a on go chętnie zaakceptował i od tej pory co roku pisze list do uczestników naszej „Cichej Procesji”, który odczytujemy podczas otwierającej Mszy świętej.

„Cicha Procesja w Krakowie” wyruszy sprzed dominikańskiej Bazyliki Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej około godz. 12.45, po Mszy świętej o godz. 12. Tak jak w Amsterdamie, będziemy szli w ciszy, bez feretronów i transparentów, modląc się indywidualnie. Ta nietypowa forma procesji, która dała też jej nazwę, jest pamiątką obowiązującego w Holandii przez kilkaset lat –  aż do 1983 roku – zakazu odbywania w miejscach publicznych katolickich procesji oraz innych przejawów wiary katolickiej.

Naśladując średniowieczną trasę amsterdamskiej procesji, „Cicha Procesja w Krakowie” przejdzie koło placu, na którym niegdyś stał kościół Wszystkich Świętych, związany z krakowskim cudem eucharystycznym (to z niego pochodził ukradziony i zbezczeszczony Najświętszy Sakrament, odnaleziony w cudowny sposób na bagnach nieopodal dzisiejszego Kazimierza), dalej Plantami i koło Wawelu do Bazyliki Bożego Ciała, wzniesionej z polecenia króla Kazimierza Wielkiego jako wotum przebłagalne za dokonaną profanację. Po półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu ze śpiewem pieśni pochodzących ze źródeł amsterdamskich i polskich uczestnicy powrócą ulicą Grodzką do Bazyliki Świętej Trójcy, gdzie otrzymają błogosławieństwo końcowe.

Serdecznie Państwa zapraszam do wzięcia udziału w tegorocznej „Cichej Procesji w Krakowie”. Wszystkie punkty programu są dostępne dla każdego, nie ma wcześniejszych zapisów ani żadnych opłat. Informacje o procesji można znaleźć także na Facebooku.

Plan „Cichej Procesji w Krakowie” 8 marca 2025 r.

11.00: wykład „Hollandia sacra. Pielgrzymka w głąb sakralnego dziedzictwa Holandii”, sala „Skarbiec” w klasztorze, wejście przez krużganki i Atrium, wstęp wolny

12.00: Msza święta w Bazylice Świętej Trójcy

ok. 12.45: wyruszenie z procesją spod Bazyliki Świętej Trójcy

ok. 14.30: zakończenie i błogosławieństwo końcowe przed Bazyliką Świętej Trójcy

Komentarze