Wczoraj, 27 marca, wygłosiłam na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wykład o najpiękniejszych i najciekawszych zabytkach sakralnych Holandii. Zilustrowałam go ponad 240 slajdami własnego autorstwa.
![]() |
Kampus Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Fot. © DK |
Wykład był przeznaczony dla studentów kierunku Chrześcijańska turystyka religijna, ale przyszła też grupa uczestników lektoratu łaciny ze swoją lektorką. Bardzo mnie to ucieszyło, bo zaczęłam od przypomnienia, że większa część Holandii należała do imperium rzymskiego, i prezentowałam zabytki z tego okresu, w tym stele z łacińskimi dedykacjami dla galorzymskich bogów. Potem opowiadałam o epoce Karolingów i średniowieczu, pokazywałam kościoły Amsterdamu, Utrechtu, Rotterdamu i innych miast, pamiątki po głównych przedstawicielach ruchu devotio moderna, miejsca związane ze świętymi holenderskimi: Lidwiną, Tytusem Brandsmą i Piotrem Kanizjuszem, a także wybrane sanktuaria maryjne. Było też o Cudzie Amsterdamskim i Cichej Procesji, o operacji Market Garden i brygadzie spadochronowej generała Sosabowskiego (ten temat obejmuje też pewne wątki kościelne), o dynastii Oranje, a nawet o klubach piłkarskich. Ten ostatni temat wywołał zresztą największe ożywienie u młodzieży, choć interesowali się też innymi rzeczami i zadali ciekawe pytania. Poruszyła ich moja relacja o ogromnej pomocy charytatywnej Holendrów dla Polski podczas wielkiego kryzysu, o której mogłam opowiedzieć z własnej pamięci.
Wszyscy byli zaskoczeni, że Holandia jest taka ciekawa jako miejsce pielgrzymkowe, że tyle w niej pięknych kościołów i interesujących miejsc, które warto odwiedzić, i stwierdzili, że chętnie by na taką pielgrzymkę pojechali. Zobaczymy :) Napisałam o wszystkim biskupowi Janowi Hendriksowi i bardzo się ucieszył. Może już w przyszłym roku jego pragnienie, by na amsterdamską Cichą Procesję przyjechała grupa z Polski, uda się spełnić?
Wykład był przygotowany pod przyszłych przewodników pielgrzymek (kierunek Chrześcijańska turystyka religijna na UKSW służy właśnie kształceniu profesjonalistów w tej branży), ale sądzę, że nadaje się doskonale także dla uniwersytetów trzeciego wieku, parafii i innych grup odbiorców. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany, proszę o kontakt tutaj w komentarzu lub na profilu bloga „Adoptuj kościół w Holandii” na Facebooku.
Komentarze
Prześlij komentarz