Konkatedra św. Mikołaja w Amsterdamie otrzymała relikwie Krzyża Świętego i Korony Cierniowej

W niedzielę Laetare, 30 marca br., do bazyliki św. Mikołaja w Amsterdamie, świeżo podniesionej do godności konkatedry, uroczyście wniesiono relikwie Krzyża Świętego i Korony Cierniowej. Cierń z Korony Cierniowej Chrystusa oraz kawałek drewna z Krzyża w zabytkowym relikwiarzu znajdowały się dawniej w Konstantynopolu. To, jak trafiły do Holandii, stanowi fascynującą opowieść. Relikwiarz został umieszczony w niszy zabezpieczonej szkłem pancernym i będzie stale widoczny i dostępny do czci wiernych.

Fot. Wim Koopman. Źródło: arsacal.nl

W uroczystej Mszy, transmitowanej w telewizji państwowej (kanał NPO2), oprócz licznych wiernych uczestniczyła duża grupa VIP-ów, w tym: przewodniczący niższej izby parlamentu holenderskiego Martin Bosma, komisarz królewski Arthur van Dijk, sekretarz stanu ds. ochrony prawnej Teun Struycken, ambasadorzy Kazachstanu i Turcji, były minister Ed Nijpels oraz wiceadmirał Matthieu Borsboom. Obecni byli także Rycerze Maltańscy, Rycerze Grobu Pańskiego, Rycerze Konstantyna oraz członkowie bractwa Bożego Narodzenia (Heilige Kerst­mis­gilde).

Relikwie zostały przekazane przez ks. Martina Kromanna Knudsena z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, sprawującego tradycyjną liturgię łacińską (trydencką) przełożonego kościoła św. Agnieszki (Agneskerk), w którym gromadzą się katolicy przywiązani do tej formy rytu rzymskiego (więcej na ten temat: Biskup Amsterdamu udzielił bierzmowania w rycie trydenckim). Dotychczas bowiem były one przechowywane w tym właśnie kościele. Jednakże znajdowały się w krypcie i nie były stale dostępne dla wiernych. W tym roku Amsterdam uroczyście obchodzi 750-lecie istnienia i z tej okazji podjęto decyzję o przeniesieniu ich do konkatedry i udostępnieniu wiernym.

Pan Mehmet Tütüncü i bp Jan Hendriks. Źródło: arsacal.nl
Ale jak i kiedy te najważniejsze w świecie chrześcijańskim relikwie trafiły do amsterdamskiego kościoła św. Agnieszki? Można się tego dowiedzieć z opisującej ich historię książki autorstwa pana Mehmeta Tütüncü. Została ona zaprezentowana przy okazji ich przeniesienia do konkatedry św. Mikołaja:

Jak wiadomo, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, Helena, przywiozła z Jerozolimy do Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu) wiele relikwii, aby podnieść prestiż miasta, które stało się stolicą cesarstwa rzymskiego. Krzyżowcy zabrali wiele z tych relikwii na Zachód i tak Korona Cierniowa trafiła do Paryża, gdzie zajmuje obecnie honorowe miejsce w katedrze Notre Dame. Jednakże inne relikwie pozostały w Konstantynopolu. Relikwiarz, który dziś znajduje się w Amsterdamie, przechowywany był w kościele św. Franciszka w dzielnicy Galata. W 1660 roku kościół spłonął doszczętnie, jednakże pewien włoski szlachcic nazwiskiem Francois Draco Testa, ryzykując własne życie, uratował z niego Najświętszy Sakrament i ten relikwiarz. Pozostał on w posiadaniu rodziny, nadany jej na własność przez wikariusza apostolskiego Konstantynopola, o. Andreę Ridolfiego, franciszkanina. Później potwierdził to jeszcze papież Pius VI.

W 1793 roku potomek rodziny, Gaspard Testa, przybył do Holandii jako sekretarz ambasadora Van Dedema. W dowód wdzięczności za zaangażowanie na rzecz Kraju Tulipanów, on i jego rodzina otrzymali w 1827 roku obywatelstwo holenderskie. Chociaż Gaspard Testa po rocznym pobycie w Holandii powrócił do Konstantynopola, jego potomkowie nadal regularnie tam przyjeżdżali i w końcu się osiedlili. W 1935 roku, decyzją Karla Victora Testy juniora, relikwiarz trafił do Holandii. Było to możliwe dzięki holenderskiemu ministerstwu obrony, które zaproponowało jego transport okrętem marynarki wojennej z kapłanem katolickim na pokładzie.

Minister obrony Laurentius Deckers, który był wyznania katolickiego, osobiście przekazał relikwiarz rodzinie Testa, a ta przeniosła go do kościoła św. Agnieszki, pozostając jego właścicielem. Podczas niedzielnej uroczystości obecna była przedstawicielka rodziny Testa, pani Noepy Beckers-Testa, która odczytała pierwsze czytanie, a na końcu Mszy wygłosiła podziękowania. Po Mszy odbyło się także przyjęcie dla gości rodziny w poczekalni zabytkowego Dworca Centralnego, zaprojektowanego przez słynnego architekta Pierre’a Cuipersa, który zaprojektował także budynek amsterdamskiego Rijksmuseum i bardzo wiele kościołów w całej Holandii.

Książkę pana Mehmeta Tütüncü, opisującą historię tych relikwii: De Testa relikwieën van Constantinopel naar Amsterdam, Serie Turks Nederlandse Ontmoetingen, nr. 10, SOTA/ Research Centre for Turkish and Arabic World, Heemstede, 2025, można zamówić pod adresem: sotapublishing@gmail.com.

Oprac. na podstawie arsacal.nl

Komentarze