W niedzielę Laetare, 30 marca br., do bazyliki św. Mikołaja w Amsterdamie, świeżo podniesionej do godności konkatedry, uroczyście wniesiono relikwie Krzyża Świętego i Korony Cierniowej. Cierń z Korony Cierniowej Chrystusa oraz kawałek drewna z Krzyża w zabytkowym relikwiarzu znajdowały się dawniej w Konstantynopolu. To, jak trafiły do Holandii, stanowi fascynującą opowieść. Relikwiarz został umieszczony w niszy zabezpieczonej szkłem pancernym i będzie stale widoczny i dostępny do czci wiernych.
![]() |
Fot. Wim Koopman. Źródło: arsacal.nl |
W uroczystej Mszy, transmitowanej w telewizji państwowej (kanał NPO2), oprócz licznych wiernych uczestniczyła duża grupa VIP-ów, w tym: przewodniczący niższej izby parlamentu holenderskiego Martin Bosma, komisarz królewski Arthur van Dijk, sekretarz stanu ds. ochrony prawnej Teun Struycken, ambasadorzy Kazachstanu i Turcji, były minister Ed Nijpels oraz wiceadmirał Matthieu Borsboom. Obecni byli także Rycerze Maltańscy, Rycerze Grobu Pańskiego, Rycerze Konstantyna oraz członkowie bractwa Bożego Narodzenia (Heilige Kerstmisgilde).
Relikwie zostały przekazane przez ks. Martina Kromanna Knudsena z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, sprawującego tradycyjną liturgię łacińską (trydencką) przełożonego kościoła św. Agnieszki (Agneskerk), w którym gromadzą się katolicy przywiązani do tej formy rytu rzymskiego (więcej na ten temat: „Biskup Amsterdamu udzielił bierzmowania w rycie trydenckim”). Dotychczas bowiem były one przechowywane w tym właśnie kościele. Jednakże znajdowały się w krypcie i nie były stale dostępne dla wiernych. W tym roku Amsterdam uroczyście obchodzi 750-lecie istnienia i z tej okazji podjęto decyzję o przeniesieniu ich do konkatedry i udostępnieniu wiernym.
![]() |
Pan Mehmet Tütüncü i bp Jan Hendriks. Źródło: arsacal.nl |
Jak wiadomo, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, Helena, przywiozła z Jerozolimy do Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu) wiele relikwii, aby podnieść prestiż miasta, które stało się stolicą cesarstwa rzymskiego. Krzyżowcy zabrali wiele z tych relikwii na Zachód i tak Korona Cierniowa trafiła do Paryża, gdzie zajmuje obecnie honorowe miejsce w katedrze Notre Dame. Jednakże inne relikwie pozostały w Konstantynopolu. Relikwiarz, który dziś znajduje się w Amsterdamie, przechowywany był w kościele św. Franciszka w dzielnicy Galata. W 1660 roku kościół spłonął doszczętnie, jednakże pewien włoski szlachcic nazwiskiem Francois Draco Testa, ryzykując własne życie, uratował z niego Najświętszy Sakrament i ten relikwiarz. Pozostał on w posiadaniu rodziny, nadany jej na własność przez wikariusza apostolskiego Konstantynopola, o. Andreę Ridolfiego, franciszkanina. Później potwierdził to jeszcze papież Pius VI.
W 1793 roku potomek rodziny, Gaspard Testa, przybył do Holandii jako sekretarz ambasadora Van Dedema. W dowód wdzięczności za zaangażowanie na rzecz Kraju Tulipanów, on i jego rodzina otrzymali w 1827 roku obywatelstwo holenderskie. Chociaż Gaspard Testa po rocznym pobycie w Holandii powrócił do Konstantynopola, jego potomkowie nadal regularnie tam przyjeżdżali i w końcu się osiedlili. W 1935 roku, decyzją Karla Victora Testy juniora, relikwiarz trafił do Holandii. Było to możliwe dzięki holenderskiemu ministerstwu obrony, które zaproponowało jego transport okrętem marynarki wojennej z kapłanem katolickim na pokładzie.
Minister obrony Laurentius Deckers, który był wyznania katolickiego, osobiście przekazał relikwiarz rodzinie Testa, a ta przeniosła go do kościoła św. Agnieszki, pozostając jego właścicielem. Podczas niedzielnej uroczystości obecna była przedstawicielka rodziny Testa, pani Noepy Beckers-Testa, która odczytała pierwsze czytanie, a na końcu Mszy wygłosiła podziękowania. Po Mszy odbyło się także przyjęcie dla gości rodziny w poczekalni zabytkowego Dworca Centralnego, zaprojektowanego przez słynnego architekta Pierre’a Cuipersa, który zaprojektował także budynek amsterdamskiego Rijksmuseum i bardzo wiele kościołów w całej Holandii.Książkę pana Mehmeta Tütüncü, opisującą historię tych relikwii: De Testa relikwieën van Constantinopel naar Amsterdam, Serie Turks Nederlandse Ontmoetingen, nr. 10, SOTA/ Research Centre for Turkish and Arabic World, Heemstede, 2025, można zamówić pod adresem: sotapublishing@gmail.com.
Oprac. na podstawie arsacal.nl
Komentarze
Prześlij komentarz