Zagłosujcie na najpiękniejszy kościół w Holandii

Holenderska gazeta „Trouw” („Wiara”) ogłosiła konkurs na najpiękniejszy kościół w Holandii. Na pewno większość z Państwa zna jakiś tamtejszy piękny kościół, na który można by zagłosować. Wielu z Państwa było w Holandii i zwiedzało choćby najsłynniejsze kościoły Amsterdamu, a inni oglądają publikowane przeze mnie co tydzień na mediach społecznościowych bloga „Adoptuj kościół w Holandii” zdjęcia holenderskich kościołów i ich wyposażenia. Dlatego zachęcam do zagłosowania. Muszą się Państwo pośpieszyć, bo można głosować tylko do wtorku 30 czerwca (przepraszam, że tak późno o tym informuję). Za to robi się to bardzo prosto: Wystarczy wysłać maila na adres mooistekerkvannederland@trouw.nl i podać w nim nazwę kościoła oraz miasto, w którym się znajduje. Oczywiście po holendersku, nie po polsku (choć myślę, że angielski także da radę), ale nazwy znanych kościołów nietrudno znaleźć w Internecie. Na przykład „Oude Kerk Amsterdam”. I tyle. Do wtorku 30 czerwca. Można też dodać krótkie uzasadnienie, kilka zdań, ale nie jest to konieczne.

Ja od razu Państwu zdradzę, że za najpiękniejszy kościół w Holandii uważam katolicką katedrę św. Bawona w Haarlemie, czyli katedrę biskupa Jana Hendriksa. Obecnie jest ona najczęściej, dla odróżnienia od innego haarlemskiego kościoła noszącego to samo wezwanie, nazywana KoepelKathedraal (czyli katedra kopułowa). A oto opis z jej profilu na Facebooku, który najlepiej oddaje jej wyjątkowość:

„Katedra KoepelKathedraal w Haarlemie jest wyjątkowa i plasuje się w pierwszej piątce najważniejszych kościołów na świecie, wybudowanych w latach 1850–1950, obok Sagrada Familia, Sacré-Coeur, katedry westminsterskiej i bazyliki Koekelberg”.

Jest drugim największym kościołem rzymskokatolickim w Holandii po katedrze św. Jana w Den Bosch i została zaprojektowana w końcu XIX wieku przez Josepha Cuypersa, syna największego nowożytnego architekta holenderskiego Pierre’a Cuypersa (katolika) w stylu eklektycznym i neoromańskim.

Ta jej eklektyczność jest niesamowita, bo łączy w sobie cytaty ze wszelkich możliwych stylów łącznie z orientalnymi, a we wnętrzu jest mnóstwo cudownego Art Déco. W Polsce nie ma praktycznie kościołów wykończonych w międzywojennym stylu Art Déco, tak dziś uwielbianym (i tym bardziej należy podziwiać odwagę i pomysł Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, które odważyło się zrobić wystawę „Art Déco i Sacrum. Sztuka dekoracyjna dwudziestolecia międzywojennego” z eksponatami z terenu Polski – jest czynna do jesieni, jeśli będziecie w Warszawie, zajrzyjcie tam koniecznie).

Ale wracamy do Haarlemu :) W katedrze są fantastyczne freski, witraże i mozaiki, od bizantyjskich po nowoczesne, ale zawsze nawiązujące do klasycznego kanonu ikonograficznego, np. przedstawienie Raju z pawiami i palmami czy trzy wizerunki pod chórem, składające się w sumie na Deesis. Jest też przepiękne Zwiastowanie i wywodzący się z wczesnochrześcijańskiej teologii wizerunek krzyża Chrystusa jako drzewa życia z winnymi gronami. Jedna z bocznych kaplic poświęcona jest Panu Jezusowi Miłosiernemu, siostrze Faustynie i Janowi Pawłowi II. W podłodze są znaki zodiaku, a w prezbiterium cudowna ambona z kutego metalu z baldachimem w kształcie przypominającym liść. Krypta pod prezbiterium mieści małe muzeum z cennymi zabytkami ruchomymi (w tym fantastyczne chorągwie kościelne znowu w stylu Art Déco, w Holandii jest go mnóstwo), a na jedną z wież można się wspiąć i dosięgnąć wzrokiem Morza Północnego. Przy katedrze znajduje się również cenna architektonicznie plebania, w której mieszka biskup Jan Hendriks. Po prostu kocham ten kościół <3 Oprowadzają po nim sympatyczni wolontariusze, a w niektóre niedziele podczas Mszy odprawianych przez biskupa Hendriksa najlepsze dzieła dawnej i mniej dawnej muzyki sakralnej śpiewa wysokiej klasy zawodowy consort śpiewaków. I właśnie wpadłam na pomysł, że przez wakacje będę wrzucać poniedziałkowe zdjęcia właśnie z niego. Niektóre już wcześniej pokazywałam, ale i tak warto je przypomnieć.

Zatem jeżeli nie wiedzą Państwo, na który kościół zagłosować, to już wiedzą :)

KoepelKathedraal Haarlem

Załączam niżej trzy moje zdjęcia, nie więcej, kolejne będą przez całe wakacje.

Ps. Do Haarlemu jedzie się pociągiem podmiejskim z Amsterdamu dosłownie kilka minut i jeśli zawitają Państwo do stolicy Holandii, naprawdę warto tam na dwie godzinki wyskoczyć.
Strona internetowa katedry: https://koepelkathedraal.nl/
Facebook: https://www.facebook.com/koepelkathedraalhaarlem1
Instagram: koepelkathedraalhaarlem




Komentarze