Rusza Stowarzyszenie Brandsma!

Wczoraj w Poznaniu powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Brandsma. Wśród założycieli są poznaniacy oraz osoby z innych regionów kraju — w sumie dziewięć osób. Mamy w naszym gronie jednego Holendra :)
Celem stowarzyszenia Brandsma jest wspieranie chrześcijańskiego dziedzictwa Holandii i niderlandzkiego obszaru kulturowego, upowszechnianie wiedzy o relacjach polsko-niderlandzkich w przeszłości, a także nawiązywanie kontaktów polsko-holenderskich i polsko-flamandzkich, szczególnie ze środowiskami chrześcijańskimi. Czyli stowarzyszenie ma fatycznie te same cele, co blog „Adoptuj kościół w Holandii”. Jeśli jego działalność się rozwinie, to zorganizujemy wiele ciekawych imprez, przybliżających Polakom dawne Niderlandy i ich chrześcijańskie dziedzictwo. Mamy już mnóstwo pomysłów: prawdziwy holenderski wjazd (intocht) św. Mikołaja z Czarnym Piotrusiem, warsztaty religijnej i liturgicznej niderlandzkiej muzyki dawnej, warsztaty kuchni Bożonarodzeniowej, pielgrzymka na słynną amsterdamską procesję Stille Omgang (ostatnio pisałam o niej w tekście Cicha procesja) i do innych ważnych chrześcijańskich miejsc na terenie Belgii, Holandii i Luksemburga, wystawa poświęcona średniowiecznym niderlandzkim cudom eucharystycznym...
Naszym patronem jest bł. Tytus Brandsma, karmelita, filozof, patron holenderskich dziennikarzy katolickich, męczennik Dachau (więcej o nim w tekście Błogosławiony Tytus).
Mamy nadzieję, że dzięki naszym pomysłom uda się stworzyć środowiska polskich katolików, modlących się za Holandię oraz wspierających tamtejszych katolików, czy w ogóle chrześcijan.

Zapraszamy do udziału i współpracy :)

Sklepienie Oude Kerk (Starego Kościoła) w Amsterdamie, najstarszego kościoła parafialnego w mieście

Komentarze

  1. Piękne plany. A może tak zainicjować budowę w Amsterdamie kościoła upragnionego przez Panią Wszystkich Narodów i według Jej projektu!

    OdpowiedzUsuń
  2. Swoje plany odnośnie nowego kościoła Pani Wszystkich Narodów ogłosiła w orędziu 52* przekazanym 31 maja 1956 w uroczystość Bożego Ciała późnym wieczorem. Ida Peerdeman określiła lokalizację świątyni w południowej części Wandelweg. Wydaje się, że chodzi o działkę u zbiegu ulic Zuidelijke Wandelweg i Amsteldijk (skwer Marcina Lutra Kinga!).

    * Orędzia po polsku na stronie www.p-w-n.de

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz