Dzisiaj, 18 lipca, Kościół wspomina świętego Fryderyka z Utrechtu, biskupa i męczennika. To kolejny, po polskim Stanisławie ze Szczepanowa czy angielskim Tomaszu Beckecie, biskup zamordowany na życzenie władcy za krytykę jego niewłaściwego postępowania. Przypadków prześladowania, czy w skrajnym wypadku zabijania, biskupów za napominanie władz świeckich było zresztą w średniowieczu więcej. Jeśli biskup chciał naprawdę rzetelnie wypełniać swoją funkcję, musiał się liczyć ze znacznie większymi nieprzyjemnościami niż dzisiaj, kiedy w krajach demokratycznych grozi im tylko kwaśna uwaga, że nie powinni się angażować w politykę. A mimo to wielu biskupów to robiło, i to może nawet gorliwiej niż dziś.
![]() |
Św. Fryderyk z Utrechtu, akwarela ze zbiorów muzeum sztuki religijnej Catharijneconvent, ilustracja opublikowana przez panią Evelyne Verheggen na Twitterze |
![]() |
Relikwiarz głowy św. Fryderyka autorstwa Eliasa Scerpswerta z 1362 r. Źródło: Rijksmuseum |
„Rozwiązłość” w średniowieczu mogła zresztą oznaczać coś zupełnie innego niż dzisiaj. Ciekawy trop, niestety nie podając źródła, daje serwis santibeati.it. Według niego Ludwik Pobożny ożenił się z Judytą, jeszcze zanim zmarła jego pierwsza żona Ermengarda. Tymczasem biskup Fryderyk gorliwie walczył z małżeństwami kazirodczymi (fakt, w średniowieczu zwłaszcza w rodach arystokratycznych działy się bardzo dziwne rzeczy, których w naszej epoce nikt by nie śmiał próbować). Nawet jeśli to nie jest prawda, to dla ówczesnego gorliwego duchownego mogło wystarczyć niezachowanie należytego odstępu czasowego między śmiercią pierwszej żony a poślubieniem drugiej lub inne błahe z dzisiejszego punktu widzenia odstępstwo od ustalonych zwyczajów.
![]() |
Św. Fryderyk z Utrechtu, autor: Cornelis Visscher (ok. 1628-1658) Źródło: Wikimedia Commons/Het Utrechts Archief |
Wkrótce po śmierci biskup Fryderyk został uznany za świętego. Pochowany został w kościele św. Zbawiciela w Utrechcie, najważniejszym wówczas kościele tego miasta, stojącym w pobliżu dzisiejszej katedry św. Marcina. Niestety w 1587-88 roku został on doszczętnie zburzony przez protestantów i relikwie świętego męczennika zaginęły. Jego głowa, przeniesiona w 1362 r. do oddzielnego drogocennego relikwiarza, według bollandysty G. Cuypersa została ukryta, i zachowała się co najmniej do początku XVIII wieku – tak przynajmniej podaje serwis santibeati.it. Relikwiarz ten się zachował i jest przechowywany w Rijksmuseum w Amsterdamie. Z kolei Wikipedia podaje, że inny relikwiarz św. Fryderyka jest przechowywany w kościele św. Marcina w belgijskiej miejscowości Strépy-Bracquegnies. Nie wiem niestety, czy w relikwiarzach tych nadal znajdują się relikwie Fryderyka.
![]() |
Wizerunek św. Fryderyka na nodusie krzyża arcybiskupiego. Źródło: p. Lucas Buiting. Więcej informacji poniżej. |
Święty Fryderyk z Utrechtu jest przedstawiany z mieczem wbitym w pierś, z dwoma mieczami lub z dwiema palmami męczeństwa. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 18 lipca, w rocznicę śmierci, lecz jest także czczony z innymi świętymi biskupami holenderskimi w dniu 8 listopada. Jest czczony jako patron głuchych.
Źródła: kenteringen.nl, santibeati.it, Wikipedia
Informacja od pana Lucasa Buitinga, autora zdjęcia krzyża arcybiskupiego: „Na zdjęciu znajduje się fragment nodusu krzyża arcybiskupiego arcybiskupa Utrechtu. Krzyż ten został wykonany przez Hellnera w 1865 roku i został całkowicie odrestaurowany przez Willema Noyonsa, złotnika i konserwatora, w 2021 roku. Ja i Maarten van Deventer mieliśmy przyjemność współpracować z Willemem Noyonsem przy realizacji tego projektu renowacji, oczywiście po udzieleniu zgody przez diecezję utrechcką. Podjąłem inicjatywę co do restauracji krzyża i identyfikacji imion i miejsc na krzyżu pierwszych biskupów Utrechtu, a pan Maarten van Deventer udzielił bardzo pomocnych informacji. Krzyża nadal używa się w Boże Narodzenie, Wielkanoc i Zesłania Ducha Świętego oraz podczas święceń”.
Komentarze
Prześlij komentarz