Odnowienie Bractwa Najświętszego Sakramentu w Liège

Na chwilę wyprawiamy się do Walonii, ale powód jest ważny i radosny. Zresztą położone blisko Flandrii i Limburgii Liège, po niderlandzku Luik, jest miejscem ważnym dla katolików w całych „Dolnych Krajach”, a nawet na całym świecie, nie wyłączając Polski: to tutaj żyła święta Julianna z Cornillon, której objawienia doprowadziły do rozwinięcia się kultu Bożego Ciała, i tutejszy biskup ustanowił w 1248 roku pierwsze święto Bożego Ciała (więcej w tekście „Julianna od Bożego Ciała”).

Wiadomość pochodzi z połowy listopada, ale dotarłam do niej dopiero kilka dni temu, niech więc teraz zachęci nas do większej pobożności u progu innej wielkiej chrześcijańskiej uroczystości, która zresztą jest z nim tematycznie powiązana: święta Narodzenia Pańskiego. W obu tych uroczystościach czcimy wielką tajemnicę Wcielenia Boga, który zamieszkał między nami, aby nas zbawić: historycznie dwa tysiące lat temu, a eucharystycznie nieustannie, w tabernakulach kościołów i na każdej Mszy świętej.

Uroczystości w bazylice św. Marcina w dniu 10 listopada, podczas których odnowiono Bractwo Najświętszego Sakramentu. Fot.: Profil Basilique Saint-Martin de Liège na Facebooku

W dniu 10 listopada br. czternaście osób podpisało odnowione statuty Bractwa Najświętszego Sakramentu i w ten sposób odnowiło jego istnienie. Bractwo to zostało pierwotnie założone w 1575 roku i miało na celu podtrzymywanie kultu Najświętszego Sakramentu oraz uświetnianie wspaniałych uroczystości organizowanych w Liège z okazji święta Bożego Ciała. W XVII wieku liczyło już sześciuset członków, po czym działało aktywnie do końca XIX wieku. W XX wieku działalność Bractwa zanikła. Teraz postanowiono je odnowić.

Ceremonia podpisania odnowionych statutów nastąpiła w bazylice św. Marcina w Liège (w tej samej, w której w 1264 r. nastąpił pierwszy w dziejach obchód święta Bożego Ciała, a w 1575 r. założono Bractwo Najświętszego Sakramentu), w obecności biskupa Liège Jean-Pierre’a Delville’a. Stało się to przy okazji Mszy świętej otwierającej festiwal Venite Adoremus – cykliczne wydarzenie gromadzące tysiące ludzi na adoracjach Najświętszego Sakramentu w kościołach diecezji Liège i całej Belgii, które jest organizowane od kilkunastu lat.

Przewodniczącym Bractwa został Roger Dumont, który podczas ceremonii podpisania jego odnowionych statutów wypowiedział znamienne słowa: „W 1575 roku, w burzliwym kontekście okresu poreformacyjnego, katolicy z Liège postanowili gromadzić się w kościele św. Marcina, aby modlić się w milczeniu do Jezusa rzeczywiście obecnego w Najświętszym Sakramencie. Obecny kontekst wykazuje podobieństwa i wydaje nam się, że sprzyja odnowie Bractwa Najświętszego Sakramentu w Liège. Zapraszamy wszystkich członków Bractwa do cichego jednoczenia się z Jezusem obecnym w konsekrowanej hostii oraz do uczestniczenia w uroczystości Bożego Ciała i jej wspierania”.

Bractwo ma naturę duchową i działa pod patronatem biskupa Liège. Jego członkowie mają starać się szerzyć kult eucharystyczny w swoich parafiach i wspólnotach, dawać przykład regularnego uczęszczania na uroczystości ku czci Najświętszego Sakramentu, a także codziennie odmawiać krótką modlitwę o zjednoczenie z Jezusem Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, co miesiąc uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu, a co roku brać znaczący udział w uroczystościach organizowanych w diecezji Liège w tygodniu Bożego Ciała. Członkostwo w Bractwie jest bezpłatne. Na kanale „Liège Fête-Dieu” na YouTube dostępny jest kilkudziesięciosekundowy filmik z tej uroczystości: 

Bardzo mnie cieszy, że ta dobra wiadomość, kolejny znak odbijania zielonych pędów ortodoksyjnej pobożności katolickiej na dogorywającym na naszych oczach pożarzysku nieszczęśliwych reform i trendów umysłowych, jakie w epoce soborowej opanowały Kościoły na Zachodzie, zawiera też polski wątek. Proboszczem parafii św. Marcina w Liège, w której nastąpiło odnowienie Bractwa Najświętszego Sakramentu jest polski kapłan ks. Marek Adamczuk OMI. On też, jako proboszcz, został na mocy statutów dyrektorem Biura Bractwa. Niech Bóg błogosławi księdzu Markowi i wszystkim członkom Bractwa w szerzeniu kultu Najświętszego Sakramentu i głoszeniu Ewangelii wśród mieszkańców Liège.

Źródła: evechedeliege.be, liegefetedieu.be

Komentarze

Prześlij komentarz