W sobotę 9 marca już po raz czwarty z bazyliki ojców dominikanów przy ul. Stolarskiej do bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu przejdziemy z Cichą Procesją. Państwu z pewnością nie muszę już opowiadać o pierwowzorze naszej inicjatywy, amsterdamskiej Cichej Procesji upamiętniającej od stuleci Cud Eucharystyczny, który wydarzył się w tym mieście w 1345 roku. Przypomnę więc tylko, że w Krakowie w tym samym okresie również nastąpił Cud Eucharystyczny i upamiętnia go bazylika Bożego Ciała, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego (u nas na szczęście nie było rewolucji protestanckiej, więc ta przepiękna gotycka świątynia, znajdująca się pod opieką ojców kanoników laterańskich, nadal stoi i dzięki renowacji z roku na rok pięknieje). Więcej informacji można znaleźć w starszych tekstach: „Cicha procesja” i „W tym roku amsterdamska Cicha Procesja odbędzie się w Krakowie!”. Tekstów na ten temat jest zresztą na naszym blogu więcej i, żeby je odszukać, wystarczy kliknąć tagi „kult eucharystyczny” i „Amsterdam”.
Plan jest stały: najpierw o godz. 12.00 uczestniczymy we Mszy świętej u dominikanów, po czym – po wysłuchaniu tradycyjnego listu biskupa haarlemsko-amsterdamskiego do uczestników krakowskiej Cichej Procesji – ruszamy uliczkami krakowskiego Starego Miasta na Kazimierz. U gościnnych kanoników laterańskich, w bazylice Bożego Ciała, będziemy modlić się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, śpiewając pieśni adoracyjne, w tym także takie, które śpiewano ongiś w sanktuarium Cudu w Amsterdamie, zniszczonym w końcu XVI wieku przez protestantów. Trwa to około pół godziny, po czym wracamy inną drogą na Stolarską. Dlaczego taka trasa, piszę w tekście podlinkowanym wyżej. Całość kończy się około 14.30.
W tym roku zdecydowaliśmy się wprowadzić, wraz z oficjalnym organizatorem procesji, Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny, istotną modyfikację. Oryginalna amsterdamska Cicha Procesja odbywa się zawsze w sobotę po 15 marca i tak było dotychczas także w Krakowie. Ale od obecnego roku 2024 krakowska procesja będzie się odbywać w sobotę PRZED 15 marca, w tym roku jest to 9 marca. Dzięki temu pojawi się możliwość wzięcia udziału w obu procesjach. Biskup Jan Hendriks serdecznie nas do siebie zaprasza, o czym pisze w tegorocznym liście do uczestników: „Mam nadzieję powitać w przyszłości polską pielgrzymkę na Cichą Procesję, «Stille Omgang» w Amsterdamie!”. I jeszcze wiele innych pięknych i miłych rzeczy tam napisał (o czym będzie można się przekonać 9 marca w południe w krakowskiej bazylice dominikanów). Spróbujemy więc już w przyszłym roku wybrać się także do Amsterdamu. Nie jest to tanie ani łatwe do zorganizowania, ale ufam, że przy Bożej pomocy damy radę. Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem, proszę śledzić bloga „Adoptuj kościół w Holandii”. A w tej chwili gorąco zapraszam na 9 marca do Krakowa.Wydarzenie na Facebooku (proszę klikać „Zainteresowany” i
udostępniać, nie stać nas na wykupywanie reklam u p. Zuckerberga):
https://www.facebook.com/events/1553062795526178/?ref=newsfeed
Strona internetowa: https://liturgia.dominikanie.pl/projekt/cicha-procesja/
A przy okazji zachęcam Państwa do zalajkowania i obserwowania profilu Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny na Facebooku oraz czytania strony liturgia.pl. Znam się z Ośrodkiem i jego ekipą od dwudziestu lat, więc nie waham się polecić ich roboty :) Robią mnóstwo niesamowitych, pięknych, interesujących i pobożnych rzeczy. Polecam też profil na Facebooku oraz stronę internetową Bazyliki Bożego Ciała w Krakowie – ojcowie kanonicy również organizują wiele świetnych inicjatyw modlitewnych (Noc modlitwy za Polskę, Męski różaniec, Kobiecy różaniec), pielgrzymkowych i innych.
Komentarze
Prześlij komentarz