Polski tour prymasa Holandii

Wszystko zaczęło się w środę 24 stycznia w Warszawie, u księży jezuitów, w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Ksiądz kardynał Willem Eijk, arcybiskup Utrechtu i prymas Holandii, odprawił o godz. 17.00 Mszę świętą; koncelebrowało ją kilku księży przybyłych do stolicy specjalnie na spotkanie z kardynałem, nawet z odległych części kraju. Kazanie ksiądz kardynał poświęcił patronowi dnia, św. Franciszkowi Salezemu, podkreślając, że był propagatorem duchowości dostępnej dla zwykłych ludzi świeckich i że kilka jego pism jest napisanych tak prostym i lekkim językiem, że świetnie nadają się do czytania także dzisiaj (od siebie mogę dodać, że polecam Państwu szczególnie słynną „Filoteę”).

Po Mszy świętej wszyscy przeszli do Auli Bobolanum (jest to katolicka uczelnia wyższa prowadzona przez księży jezuitów). Spotkanie, prowadzone przez ks. Tomasza Jaklewicza, byłego zastępcę redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, poświęcone było książce księdza kardynała pt. Więź miłości. Katolicka moralność małżeńska i etyka seksualna, wydanej właśnie w języku polskim przez niezawodne krakowskie Wydawnictwo Esprit. Ksiądz kardynał przedstawił najważniejsze punkty książki i odpowiadał na pytania prowadzącego. Wszystko oczywiście w kontekście sytuacji w Holandii i perypetii przeżywanych przez Kościół w tym kraju w drugiej połowie XX wieku. Nie streszczam, bo na kanale Wydawnictwa Esprit dostępne jest nagranie, zatytułowane w znaczący sposób: „Swąd szatana wdarł się do Kościoła. Świadkowie Chrystusa są dziś prześladowani!”. Zapraszam do zapoznania się z nim: 

Na sali było około dwustu osób i większość z nich ustawiła się na zakończenie po autografy. Można było bowiem nabyć na miejscu nie tylko najnowszą książkę kardynała, lecz także poprzednią, którą już kiedyś polecałam Państwu na łamach bloga („Kardynał Wim Eijk i Tytus Brandsma po polsku!”). Podpisywanie trwało prawie godzinę… Obie książki można zamówić w Wydawnictwie Esprit pod adresem: https://www.esprit.com.pl/index.php?s=wyszukaj&warunek=Eijk

Następnego dnia, w czwartek 25 stycznia o 12.30 odbyła się konferencja prasowa kardynała w Katolickiej Agencji Informacyjnej, a w zasadzie z siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przy Skwerze kard. St. Wyszyńskiego w Warszawie. Prowadził ją o. Stanisław Tasiemski, dominikanin, wiceprezes KAI. Kardynał opowiedział o książce (a właściwie krótko zaprezentował nauczanie katolickie na najbardziej zapalne tematy związane z etyką seksualną, aborcją i LGBT), po czym odpowiadał na pytania dziennikarzy. Przybyło ich ponad dwudziestu, z najważniejszych tytułów katolickich.

Konferencja trwała tylko godzinę, gdyż zaraz po niej kardynał Eijk musiał wyruszyć do Torunia, żeby wziąć udział na żywo w programie w Telewizji Trwam, a potem w znanym wieczornym programie „Rozmowy niedokończone” w Radiu Maryja. Odnalazłam linki do tych programów, żeby Państwo mogli się z nimi zapoznać. Pierwszy program dostępny jest w wersji TV i radiowej:

https://www.radiomaryja.pl/multimedia/rozmowy-niedokonczone-dobra-nowina-o-bogu-dobra-nowina-o-czlowieku-wiara-w-europie-cz-i/

Drugi zaś w radiowej:

https://www.radiomaryja.pl/multimedia/rozmowy-niedokonczone-dobra-nowina-o-bogu-dobra-nowina-o-czlowieku-wiara-w-europie-cz-ii/

W piątek rano ksiądz kardynał spotkał się z biskupem toruńskim Wiesławem Śmiglem. O godz. 12.00 odprawił Mszę świętą w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a później spotkał się z studentami i innymi osobami (spotkanie było otwarte) na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Dostępna jest zmontowana kilkuminutowa informacja, podsumowująca te punkty programu w Toruniu:

A oto linki do kilku materiałów internetowych opisujących toruńską część wizyty księdza kardynała:

https://diecezja-torun.pl/artykuly/view/6635/kard-willem-jacobus-eijk-w-toruniu

https://www.redemptor.pl/potrzeba-gloszenia-prawdy-ks-kard-willem-eijk-z-wizyta-w-radiu-maryja-tv-trwam-oraz-aksim/

https://www.radiomaryja.pl/informacje/potrzeba-gloszenia-prawdy-ks-kard-willem-jacobus-eijk-z-wizyta-w-tv-trwam-radiu-maryja-i-aksim-w-toruniu/

https://www.radiomaryja.pl/informacje/ks-kard-w-j-eijk-mimo-iz-kultura-hiperindywidualizmu-pozostaje-silna-w-pewnym-momencie-dojdzie-do-kresu-kreatywna-mniejszosc-ma-szanse-odpowiedziec-na-aktualne-potrzeby-jest-w-stanie-byc-ziarn/

Fot. Krystyna Słabik

Sobota 27 stycznia była ostatnim dniem wizyty księdza kardynała Willema Eijka w Polsce. Większą jej część spędził na Akademii Teologicznej w Warszawie, na sympozjum pt. „Co się dzieje z Kościołem w Europie”, na którym wygłosił wystąpienie pt. „Czy Zachód stracił Boga? Spojrzenie z Holandii”. Wcześniej krótkie, ale dojmujące i trafiające w sedno słowo wstępne wygłosił kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup warszawski. Obecny był także nuncjusz apostolski, arcybiskup Antonio Guido Filipazzi. Oto nagranie tych niezwykle interesujących wystąpień (a także powitania wygłoszonego przez księdza rektora Krzysztofa Pawlinę):


Sympozjum prowadził ks. prof. Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej, doskonale wszystkim znany z promowania postaci księdza Dolindo Ruotolo. To on był głównym organizatorem całej wizyty od strony praktycznej. Frekwencja na tym sympozjum przekroczyła chyba wszystkie wcześniejsze spotkania. Mimo że aula była bardzo duża, dostawione krzesła zajmowały każde wolne miejsce, a mimo to nie wszyscy się zmieścili i część ludzi stała na korytarzu przy wejściach do auli. Podczas przerwy kawowej okazało się, że wydano prawie pięćset kaw i herbat! Po przerwie zaś miałam zaszczyt wystąpić ja, jako autorka bloga „Adoptuj kościół w Holandii”. Mówiłam o moich doświadczeniach związanych z Kościołem w Holandii oraz krótko przedstawiłam nieznane przeciętnemu Polakowi, najciekawsze aspekty specyfiki katolicyzmu holenderskiego. Po mnie wystąpił jeszcze ks. dr Andrzej Kuciński z archidiecezji kolońskiej, pracownik Kongregacji Nauki Wiary, z referatem nt. „Dokąd zmierza Kościół i teologia w Niemczech”. Mówił rzeczy zdumiewające… Wszyscy wiemy, że z Kościołem niemieckim jest źle, ale nie wiemy, że aż tak. To pasjonujące wystąpienie ksiądz prof. Skrzypczak podsumował stwierdzeniem: „To jak Państwo będą jechać do Holandii, proszę nie zatrzymywać się w Niemczech”.

Nasze wystąpienia nie zostały nagrane, ale później zostałam zaproszona do Radia Maryja, żeby opowiedzieć o księdzu kardynale, o Kościele holenderskim i o prowadzonym przeze mnie blogu „Adoptuj kościół w Holandii”. Podaję linka do tego nagrania, ponieważ wypowiedź ta obejmuje część z tego, co mówiłam na sympozjum (druga połowa audycji, mniej więcej od połowy suwaka):

https://www.radiomaryja.pl/multimedia/czytac-aby-byc-madrym-664/

W sobotę po południu ksiądz kardynał pojechał jeszcze do Telewizji Polskiej, żeby nagrać wywiad do programu „Balans bieli”. Będzie on wyemitowany za jakieś trzy tygodnie – dokładna data nie jest jeszcze znana. Pan redaktor nagrał również moją wypowiedź do tego programu – poprosił mnie o naświetlenie postaci kardynała Eijka. Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć, co z tego wyszło :) Kiedy dowiem się terminu, podam informację na mediach społecznościowych naszego bloga (Facebook, Twitter, Instagram, Telegram – zachęcam do obserwowania na bieżąco).

Bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Esprit i księdzu profesorowi Robertowi Skrzypczakowi za możliwość uczestniczenia w tych niezwykle interesujących i poruszających wydarzeniach!

Fot. ks. Andrzej Kuciński. Pozostałe, niepodpisane zdjęcia: fot. DK


Komentarze

  1. Dziękuję. Już odsłuchałam wystąpienie Kardynała w Akademii Teologicznej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz