Na początku maja przez kilka dni w Rzymie i na Watykanie gościła obszerna delegacja Kościoła amsterdamskiego. Przewodził jej oczywiście biskup haarlemsko-amsterdamski Jan Hendriks, a oprócz niego proboszcz bazyliki św. Mikołaja ks. Eric Fennis oraz kilku innych kapłanów z Amsterdamu i okolic; reprezentanci wspólnot i organizacji, znani amsterdamscy adwokaci Paul i Reinier Russell (Reinier Russell jest prezesem organizacji dobroczynnej Katholieke Stichting ter bevordering van Welzijnswerk i laureatem papieskiego orderu św. Grzegorza), świeccy katolicy oraz chór bazyliki św. Mikołaja Diga Maris. Do delegacji dołączyła także ambasador Królestwa Niderlandów przy Stolicy Apostolskiej, pani Annemieke Ruigrok. W ostatniej chwili z udziału w pielgrzymce zrezygnował natomiast Komisarz Króla dla prowincji Holandii Północnej (jest to ważne stanowisko polityczne), Arthur van Dijk. Akurat w tym czasie w Amsterdamie radykalni lewacy zorganizowali demonstracje (czytaj: burdy) antyizraelskie i komisarz musiał zostać na miejscu, żeby dopilnować ochrony porządku.
![]() |
Papież Franciszek otrzymuje tulipany Fratelli Tutti. Źródło: arsacal.nl |
Pomysł pielgrzymki zrodził się w związku z obchodami 750-lecia Amsterdamu. Przypada ono dopiero w 2025 roku, ale wydarzenie to jest tak mocno przeżywane przez mieszkańców i sympatyków miasta, że obchody mają trwać przez cały najbliższy rok.
Pierwszym punktem programu był koncert chóru Diga Maris we Friezenkerk, czyli kościele nacji holenderskiej, położonym kilka kroków od Placu św. Piotra (bardzo ciekawe dzieje tego kościoła opisałam w tekście „30 lat holenderskiego kościoła koło Placu Św. Piotra – daru Jana Pawła II”) w dniu 3 maja. Wśród wielu zaszczytnych gości byli m.in. emerytowany przywódca rządzącej przez wiele lat Holandią partii VVD Ed Nijpels oraz abp Paul Gallagher. Biskup Hendriks przypomniał w krótkim przemówieniu historię Amsterdamu, w tym Cud Amsterdamski z 1345 roku i jego wpływ na wspaniały rozwój miasta oraz tajny kościół Ons’ Lieve Heer op Solder z okresu prześladowań katolików (całość można przeczytać po angielsku na blogu biskupa Hendriksa: https://www.arsacal.nl/?p=contentitem&id=3439).
![]() |
Papież Franciszek podpisuje certyfikat nadający tulipanom nazwę Fratelli Tutti. Źródło: arsacal.nl |
4 maja rana członkowie delegacji oraz goście uczestniczyli we Mszy św. celebrowanej w kościele Friezenkerk przez biskupa Hendriksa, a później udali się na audiencję u papieża Franciszka. Dla Holendrów 4 maja to bardzo szczególna data – Narodowy Dzień Pamięci o ofiarach II wojny światowej. Kontekstem tegorocznego dnia pamięci były toczące się brutalne wojny w Palestynie i na Ukrainie, co boleśnie uświadamiało konieczność wytężonej modlitwy i starań o pokój. Amsterdamczycy przygotowali dla papieża Franciszka wyjątkowy dar, bardzo holenderski: nową odmianę tulipanów, z białymi płatkami i żółtym sercem. Nowa odmiana, sfinansowana przez fundację Katholieke Stichting ter bevordering van Welzijnswerk, otrzymała nazwę Fratelli Tutti, po włosku: „Wszyscy są braćmi”. Jest to tytuł jednej z encyklik papieża Franciszka, a jednocześnie wołanie o zaprzestanie przemocy i nienawiści. Biskup Jan Hendriks wyjaśnił na blogu Arsacal, jak wiążą się ze sobą te fakty: „Te tulipany w kolorze białym z żółtym sercem mają wyrażać nasze pragnienie, aby wartości, o które walczy ta encyklika, naprawdę uzyskiwały coraz mocniejszy wyraz. Tutaj kryje się związek naszej audiencji z dniami 4 i 5 maja (Dniem Pamięci i Dniem Wyzwolenia) oraz ze zbliżającym się jubileuszem Amsterdamu, który stał się miastem bardzo międzynarodowym. Tulipan jest wyrazem naszego pragnienia, żeby wszyscy ludzie żyli jak bracia i siostry w pokoju i wolności, z nadzieją i modlitwą, aby przywódcy narodów pracowali nad zmniejszeniem napięć, mając na celu osiągnięcie pokoju za sprawą negocjacji pokojowych, dzięki którym, miejmy nadzieję, możliwy stanie się sprawiedliwy pokój”.
![]() |
Delegacja Amsterdamczyków na audiencji u papieża Franciszka. Źródło: arsacal.nl |
Papież Franciszek otrzymał od biskupa Hendriksa książkę o Amsterdamie i w obecności delegacji amsterdamskiej podpisał certyfikat nadający tulipanom nazwę Fratelli Tutti. Podczas audiencji ponownie zaśpiewał chór Diga Maris – wybrali repertuar nieoczekiwany, ale zrozumiały z racji pochodzenia papieża: tango autorstwa Astora Piazzolli. Krótkie przemówienie papieża jest tak piękne, że zamieszczam je w całości:
Drodzy bracia i
siostry,
Serdecznie Was witam, pielgrzymi z Amsterdamu: Biskupa Jana Hendriksa i Jego
Ekscelencję Eda Nijpelsa, członków zarządu Katholieke Stichting ter bevordering
van Welzijnswerk w Amsterdamie, rodzinę Russellów, proboszcza i chór bazyliki
św. Mikołaja oraz wszystkich Was.
Powodem Waszej wizyty jest jubileusz 750-lecia miasta Amsterdam, którego
obchody rozpoczną się w tym roku.
Korzenie i rozwój miasta są związane z wiarą i Kościołem katolickim. Ważnym
momentem w tej historii jest Cud Eucharystyczny, który wydarzył się w 1345 roku
i do dziś jest upamiętniany Cichą Procesją i adoracją Najświętszego Sakramentu.
Jednocześnie Amsterdam jest miastem, w którym wielu ludzi angażuje się na rzecz
ubogich i migrantów, w ramach pracy sióstr Matki Teresy, duszpasterstwa antynarkotykowego,
Wspólnoty św. Idziego i wielu innych inicjatyw.
Co więcej, Amsterdam jest miastem wielu narodowości, które są wezwane do życia
razem jako bracia i siostry. Kościoły są miejscami, w których spotykają się
ludzie z różnych środowisk społecznych i kulturowych. Dziękuję, bardzo dziękuję
za Wasz wysiłek w tym zakresie.
Życzę wam wszystkim, abyście z Bożym błogosławieństwem żyli i pracowali w
waszym pięknym mieście, abyście mogli z radością dawać świadectwo wiary i
konkretnej miłości bliźniego, ożywianej i umacnianej Eucharystią. Niech wasze
wysiłki nadal umacniają braterstwo i solidarność wśród mieszkańców miasta
Amsterdam.
Niech Dziewica Maryja, Matka wszystkich ludzi, zachowuje was w wierze, nadziei
i miłości. Błogosławię wam z całego serca i towarzyszę najlepszymi życzeniami.
I proszę was o modlitwę za mnie.
Źródło: arsacal.nl, rkkerk.nl
![]() |
Relacja z wizyty delegacji Kościołą amsterdamskiego u papieża w gazecie De Telegraaf. Źródło: profil FB księdza Erica Fennisa |
Komentarze
Prześlij komentarz