Przywróćmy do życia muzykę z sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie

Pisałam już na tym blogu o wielkim Cudzie Eucharystycznym, który wydarzył się w 1345 roku w Amsterdamie. Przypomnę krótko, że kult Najświętszego Sakramentu, który się natychmiast potem rozwinął, trwał w tym mieście przez ponad dwieście lat, do czasu zdobycia władzy przez protestantów, przyciągając rzesze pielgrzymów, i zaczął się odradzać natychmiast po złagodzeniu antykatolickich zakazów w XIX wieku. Jego świadectwem jest aż do dziś słynna „cicha procesja” (więcej informacji w tekstach „To Amsterdam” i „Cicha procesja”). Ale w tamtych tekstach nie zmieściła się informacja, że choć nienawidzący kultu eucharystycznego kalwiniści starali się zniszczyć wszystko, co wiązało się z pamięcią o tym cudzie, łącznie ze zburzeniem samej kaplicy Cudu Eucharystycznego (i to już w XX wieku!), nie zdołali unicestwić przepięknego, bogato zdobionego rękopisu z wykonywaną w niej muzyką, dzięki czemu zawarte w nim utwory z przełomu XV i XVI wieku ocalały i dziś można je nadal wykonywać!


Przywrócenie tej muzyki do jej oryginalnego przeznaczenia, czyli kultu Najświętszego Sakramentu, jest jedną z pasji słynnego francuskiego śpiewaka, muzykologa i organisty Marcela Pérèsa, założyciela zespołu Ensemble Organum, specjalisty od tzw. „wykonawstwa historycznie poinformowanego”, znawcy chorału gregoriańskiego oraz wielogłosowej muzyki średniowiecznej i renesansowej. Kiedy Marcel — przez wspólną znajomą — dowiedział się o założeniu bloga „Adoptuj kościół w Holandii” oraz wspierającego te same cele Stowarzyszenia „Brandsma” (więcej: „Rusza Stowarzyszenie Brandsma” oraz brandsma.pl), natychmiast zaproponował nam wyuczenie grupy polskich śpiewaków niektórych utworów z ocalałego rękopisu (nosi on nazwę „kodeksu Occo” od nazwiska superbogatego mieszczanina Pompejusza Occo, który sfinansował jego wykonanie), żeby móc je w przyszłości wykonać tam, gdzie 500 lat temu oryginalnie rozbrzmiewały: w Amsterdamie, podczas obchodów rocznicy Cudu Eucharystycznego. Oczywiście, nie wyklucza to śpiewania tej muzyki także w Polsce; jest u nas dość miejsc związanych z kultem Najświętszego Sakramentu, z sanktuariami Cudów Eucharystycznych w Poznaniu, Sokółce i Legnicy na czele!
Strona z kodeksu Occo
O współpracę przy organizacji warsztatów poprosiliśmy Fundację „Dominikański Ośrodek Liturgiczny” z Krakowa — zasłużoną i dysponującą wieloletnim doświadczeniem instytucję propagującą poprawną i piękną muzykę liturgiczną. Koledzy z Fundacji bez wahania zgodzili się uczestniczyć w tym niecodziennym projekcie i dziś mogę już ogłosić, że pierwsze warsztaty z „kodeksu Occo” z Marcelem Pérèsem odbędą się w Krakowie w dniach 10–13 stycznia. Do współpracy zapraszam także wszystkich Państwa, Czytelników bloga „Adoptuj kościół w Holandii”. Tutaj piszemy i czytamy chrześcijańskim dziedzictwie kulturowym Niderlandów, a tam będziemy pomagali je fizycznie ocalić! :)
·       Wszystkich Państwa, którzy śpiewają (w tym oczywiście amatorsko) i mogą przyjechać do Krakowa, zapraszam na styczniowe warsztaty. Zapisy Szersze informacje 
·        Jeśli ktoś z Państwa może wesprzeć projekt finansowo (nie mamy żadnych dotacji, a koszty będą niemałe), będziemy bardzo wdzięczni za wpłatę na konto „Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego” lub Stowarzyszenia „Brandsma” z dopiskiem „Kodeks Occo”
·       A na koniec proszę o przekazanie tych informacji swoim znajomym. Musimy znaleźć kilkudziesięciu śpiewających uczestników, którzy odważą się stawić czoła tej wyjątkowej muzyce :) Można też udostępnić wydarzenie na FB. Dziękuję!!!

Komentarze