Gwiazdkowy prezent papieża Franciszka dla Kościoła w Holandii

W ostatnie Boże Narodzenie podczas pasterki w kościele św. Marcina z Tours w limburskim mieście Venlo ogłoszono, że papież Franciszek podniósł tę świątynię do rangi bazyliki mniejszej. Będzie to 27. bazylika mniejsza w Holandii.
Pierwszy drewniany kościół w Venlo zbudowano prawdopodobnie jeszcze w VIII wieku. Dzisiejszy, gotycki trzynawowy kościół halowy, pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. W dużym stopniu zniszczony wskutek bombardowań w 1944 roku, po wojnie odbudowany. Znajduje się w nim cenne wyposażenie, m.in. gotycka Pieta i barokowa ambona.
Z pozostałych 26 bazylik mniejszych Holandii warto wymienić jeszcze kilka:
Bulla papieska podpisana przez
kard. Roberta Sarah. Źródło:
zaligetitusparochie.nl
  • W 2017 r. papież Franciszek podniósł do godności bazyliki mniejszej kościół św. Franciszka we fryzyjskim miasteczku Bolsward, zbudowany dopiero w 1934 r. Jest on jednak centrum żywego kultu Matki Bożej (słynąca cudami drewniana figura Ons Lieffrou fan Sevenwouden, w lokalnym dialekcie, pochodzi z XIII wieku i jest czczona od ponad pięciuset lat), a przede wszystkim bł. Tytusa Brandsmy, urodzonego koło Bolsward karmelity i męczennika Dachau. To właśnie bł. Tytusa wybraliśmy na patrona założonego przez nas stowarzyszenia („Błogosławiony Tytus”).
  • Bazylika św. Serwacego w Maastricht, której budowa rozpoczęła się — ba — w 384 roku, jeszcze za czasów starożytnego cesarstwa rzymskiego. Ta romańsko-gotycka dzisiaj budowla, miejsce żywego do dziś kultu św. Serwacego, jest jednym z najcenniejszych zabytków północnej Europy. Tytuł bazyliki nadał temu kościołowi św. Jan Paweł II.
  • Niewiele młodsza od Serwacego jest kolejna maastrichcka bazylika, nosząca wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w której przechowywana jest słynąca cudami XV-wieczna figura Matki Bożej Gwiazdy Morza.
  • Gotycka katedra św. Jana w s’Hertogenbosch, jeden z najcenniejszych zabytków Holandii, również miejsce kultu Matki Bożej. Jej cudowna figura czczona w tym miejscu pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.
  • Bazylika św. Amalbergi w Susteren (początki w 714 r.), o której niedawno pisaliśmy: „Barwna pielgrzymka do opatki z czasów króla Popiela”.
  • Bazylika św. Mikołaja w Amsterdamie, neogotycki, ale bardzo piękny kościół z lat 80. XIX wieku, główny dzisiaj ośrodek katolicyzmu w tym postprotestanckim mieście, w którym czci się dzisiaj pamięć amsterdamskiego Cudu Eucharystycznego (jego oryginalna kaplica nie przetrwała) oraz św. Mikołaja, patrona miasta. Tytuł bazyliki nadał mu papież Benedykt XVI w 2012 r.
  • Złoty romański relikwiarz św. Serwacego w Maastricht
    z 1160 r. Źródło: kleon3/Wikimedia Commons
  • Gotycki XIV-wieczny kościół Najświętszego Sakramentu w limburskim Meerssen, miejsce czci innego słynnego cudu eucharystycznego. Tytuł bazyliki otrzymał od Piusa XI w 1938 r.
  • Romańska bazylika św. Wirona, Plechelma i Otgera w limburskim St. Odilienberg. Ci święci o dziwacznych imionach byli anglosaskimi mnichami, którzy założyli w tym miejscu opactwo, bagatela, w VIII wieku. Wysadzona w powietrze przez niemieckich barbarzyńców w 1945 r., ale odbudowana, tytuł bazyliki otrzymała od Piusa XII w 1957 r.
  • Gotycki kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Zwolle, pochodzący z końca XIV wieku. Sekularyzowany przez protestantów, ale zwrócony katolikom w 1810 r. Kilka lat temu przeniesiono do niego szczątki św. Tomasza a Kempis, autora najważniejszej średniowiecznej książki pobożnościowej, czytanego chętnie i dziś „O naśladowaniu Chrystusa”. Nazwisko św. Tomasza pochodzi od sąsiadującego ze Zwolle miasteczka Kampen. Tytuł bazyliki został nadany przez Jana Pawła II w 1999 r.
  • Ten subiektywny przegląd kończę neogotycką bazyliką św. Lidwiny ze Schiedam pod Rotterdamem, zbudowaną w latach 80. XIX wieku i podniesioną do godności bazyliki przez Jana Pawła II w 1990 r. Lidwina jest bowiem jedną z najważniejszych holenderskich świętych (pisaliśmy o niej tutaj: „Najbardziej znana holenderska święta”). Niech wraz Matką Bożą, bł. Tytusem i pozostałymi patronami bazylik wyprasza ratunek dla zagrożonych masową likwidacją kościołów w swojej ojczyźnie...
Źródła: kn.nl, zaligetitusparochie.nl, Wikipedia

Komentarze