Tekst ten to pierwsza relacja z mojego obecnego pobytu w Holandii. Mam tu przebywać przez trzy tygodnie (jako catsitter potężnego Simby), więc okazji do zwiedzania będzie dużo i materiałów na teksty też :) Dzisiaj opisuję Zwolle, dokąd pojechałam wczoraj.
Mural przedstawiający Tomasza a Kempis przy ul. Sassenstraat. Fot. © DK |
Zwolle to miasto w północnej, mocno protestanckiej dawniej części Holandii, będące stolicą prowincji Overijssel i liczące 130 tysięcy mieszkańców. Jego nazwa pochodzi od piaszczystych wzniesień, na jakich leży (staroniderlandzkie suol). Są z nim związane dwie wybitne postaci, które zasłynęły w całym Kościele katolickim, i stąd moja wyprawa: Tomasz a Kempis, autor słynnego dzieła O naśladowaniu Chrystusa (amicus Plato sed magis amica veritas, więc muszę zaznaczyć, iż niedawno pojawiła się koncepcja naukowa, że Tomasz owo dzieło jedynie przepisał, a prawdziwym autorem był żyjący dwa wieki wcześniej włoski benedyktyn; pożyjemy, zobaczymy, na razie idę za opinio communis), oraz Alan de la Roche, twórca obecnej formy różańca i jego niestrudzony propagator. Obaj panowie mają już poświęcone im teksty na naszym blogu i tam opisuję szerzej ich życie i osiągnięcia:
Obaj żyli w XV wieku i zmarli w opinii świętości, ale ich formalne wyniesienie do chwały ołtarzy nie nastąpiło, być może ze względu na zamieszanie wywołane przez rewolucję protestancką i wojnę osiemdziesięcioletnią oraz ciągnący się trzysta lat brak struktur Kościoła katolickiego. Cieszą się jednak odwiecznym i nieprzerwanym kultem i mam nadzieję, że w najbliższych czasach, gdy holenderski Kościół już się pozbiera po katastrofie „drugiej reformacji” wybuchłej w latach 60. XX wieku (wiem, w Polsce mówi się o tym „reforma soborowa”, ale proszę mi wierzyć, tu w Holandii to naprawdę wyglądało jak Reformacja Protestancka 2.0, a nie żadna kościelna reforma), odpowiednia procedura kościelna zostanie przeprowadzona. Na szczęście mimo destrukcji dwóch reformacji trochę śladów po Tomaszu i Alanie ocalało.
Przy wejściu na cmentarz na Agnietenberg. Fot. © DK |
Nie jest to jednak koniec pamiątek związanych z Tomaszem a Kempis. Co najważniejsze, ocalały relikwie. Dzisiaj są one przechowywane w bogato zdobionej, barokowej szkatule w bazylice Wniebowzięcia NMP (Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming), głównym centrum kultu katolickiego w mieście. Znajdują się w nawie głównej, zaraz po prawej. W transepcie zaś, także po prawej, umieszczone są inne pamiątki: obrazy przedstawiające Tomasza na tle wzgórza Agnietenberg i neogotycki nagrobek.
Relikwiarz Tomasza a Kempis. Fot. © DK |
A teraz Alan de la Roche. Dominikanie mieli swój kościół i klasztor Broerenkerk („kościół braci”) w centrum miasta, niedaleko Grotekerk. Był on bardzo istotnym punktem na duchowej mapie miasta i to tam mieszkał, działał i został pochowany wielki propagator różańca. Niestety wbrew intencjom swego założyciela dominikanie zarówno w XVI, jak i XX wieku okazali się podatni na idee heterodoksyjne i trafili do awangardy „reform”. Klasztor został przeznaczony na cele świeckie, a kościół przystosowano do kultu protestanckiego. Protestanci zrezygnowali z niego w latach 80. XX wieku. W ostatnich latach został przebudowany na księgarnię i kawiarnię, i uznawany jest za czołowy przykład udanego herbestemming (zmiany przeznaczenia budowli sakralnych na świeckie). Rzeczywiście, przebudowa jest pomysłowa i estetyczna, a co więcej, łatwa do odwrócenia, jeśli nadejdą lepsze dla wiary chrześcijańskiej czasy. Niestety, po Alanie nie pozostał w Broerenkerk żaden ślad. Ocalało kilka nagrobków i są one starannie wyeksponowane i podpisane, ale należą do innych osób. W dawnym zaś klasztorze mieści się obecnie konserwatorium (ArtEZ) i sprawia mi dużą frajdę, że jednym z jego wykładowców jest mój znajomy, świetny tenor operowy Marcel Beekman, którego koncerty szczerze Państwu rekomenduję.
Dawny kościół i klasztor dominikanów w Zwolle, obecnie konserwatorium, księgarnia i kawiarnia. Fot. © DK |
Podziękowania od dominikanów z Fastowa dla środowiska dominikańskiego w Zwolle. Fot. © DK |
Rzeźba św. Michała Archanioła. Fot. © DK |
Obecny kościół dominikanów w Zwolle. Fot. © DK |
Komentarze
Prześlij komentarz