Stowarzyszenie Gezelschap Stille Omgang Amsterdam, organizujące słynną amsterdamską Cichą Procesję (Stille Omgang), ogłosiło właśnie, że z powodu ścisłych obostrzeń sanitarnych wciąż obowiązujących w Holandii w związku z pandemią koronawirusa Cicha Procesja nie odbędzie się w tym roku w normalnej formie. Jest to dopiero drugi taki wypadek w 140-letniej historii procesji od chwili jej odrodzenia, po ubiegłym roku, gdy odwołano ją nagle na tydzień przed terminem, po wybuchu pandemii w Europie. Jest też dobra wiadomość: w zamian zostanie zorganizowana w formie internetowej i będzie można w niej wziąć udział bez konieczności podróży do Amsterdamu.
Fot. © DK |
W tym roku termin Cichej Procesji wypadnie 21 marca (jak zawsze, sobota po 15 marca). Organizator procesji podkreśla, że jeśli rząd holenderski rozluźni restrykcje sanitarne (które obecnie są niezwykle surowe), chętni będą mogli przejść trasą procesji na własną rękę, indywidualnie lub w małych grupkach. Organizatorzy nie zapewnią jednak żadnej infrastruktury, którą w normalnych warunkach dostarczali, takiej jak toalety, kierujący ruchem itd.
Gezelschap Stille Omgang Amsterdam zapowiada, że w tym roku głównym punktem programu będzie Msza święta transmitowana w internecie, a po niej nastąpi emisja filmu z nakręconą Cichą Procesją. Stowarzyszenie ma nadzieję, że taka forma obchodów pozwoli zachować poczucie wspólnoty i przynależności, które dawała procesja.
Jednocześnie stowarzyszenie powiadomiło, że zaledwie kilka dni temu, 25 stycznia, zmarł jej wieloletni prezes Maarten Elsenburg, który przewodził organizacji od 1982 do 2010 roku. Był człowiekiem dobrze znanym w Holandii, a w 2011 r. za zasługi na rzecz Kościoła otrzymał wysokie odznaczenie papieskie, Komandorię Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego. Warto dodać, że przed p. Maartenem prezesem Gezelschap Stille Omgang Amsterdam byli też jego ojciec, dziadek i pradziadek.
Przypomnę, że Cicha Procesja upamiętnia średniowieczną procesję ku czci amsterdamskiego Cudu Eucharystycznego z 1345 r. Jest obecnie w Holandii chyba największym wydarzeniem katolickim, dziejącym się w przestrzeni publicznej i obecnym w mentalności społecznej tego zdechrystianizowanego kraju. O tej procesji, jak i samym cudzie, opowiadałam już w tekstach „To Amsterdam”, „Cicha procesja”, „Pierwsze zdjęcia i wrażenia z Amsterdamu”, więc Czytelników chcących dowiedzieć się o nich czegoś więcej zachęcam do zajrzenia do tamtych tekstów.
W ubiegłym roku założone przez nas Stowarzyszenie Brandsma zorganizowało koncerty muzyki śpiewanej przed wiekami w sanktuarium Cudownej Hostii (dziś już nie istniejącym). Miały się odbyć dokładnie w 645. rocznicę cudu. Z powodu wybuchu pandemii zostały odwołane, ale ojcowie jezuici z kościoła na amsterdamskim Krijtbergu, w którym miał wystąpić nasz chór, zarejestrowali nagranie i wmontowali jego fragmenty w podcast umożliwiający duchowe przejście odwołanej Cichej Procesji. Zapraszam do tej duchowej pielgrzymki: https://biddenonderweg.org/speler/uitgelicht/2715
Polecam też film
nakręcony niedawno przez organizatorów i miłośników Cichej
Procesji, w którym opowiadają o amsterdamskim cudzie i swojej
fascynacji procesją. Jest dostępny na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=CVaJEP8f7ws
Po niderlandzku,
lecz istnieje opcja włączenia napisów i ich automatycznego
tłumaczenia.
Źródła: kn.nl, stille-omgang.nl
Komentarze
Prześlij komentarz