Mnóstwo propozycji z okazji okrągłej 450. rocznicy śmierci męczenników z Gorkum

Kościół katolicki w Holandii organizuje w tym roku wyjątkowo bogate obchody 450-lecia śmierci męczenników z Gorkum. Przyłączyły się do nich także niektóre instytucje świeckie, jakkolwiek data 1572, dla katolików bolesna – wiążąca się z krwawymi represjami wobec nich, dla narodu holenderskiego jako całości jest bardzo radosna: powstańcom walczącym przeciwko brutalnie rządzącym Habsburgom udało się wówczas wypędzić wojska hiszpańskie z pierwszych obszarów kraju, co z czasem doprowadziło do ustanowienia niepodległego państwa holenderskiego.

Niestety protestanccy powstańcy, tak zwani gezowie, nie potrafili w swoim sposobie myślenia oddzielić katolickich Habsburgów od swoich katolickich współobywateli. Ci, którzy nie chcieli wyrzec się wiary katolickiej i posłuszeństwa papieżowi, płacili wysoką cenę. Mordowano szczególnie duchowieństwo; oprócz męczenników z Gorkum, którzy zostali oficjalnie kanonizowani, było wielu innych, którzy tego zaszczytu jeszcze nie doczekali (najbardziej znani z nich to męczennicy z Roermondu, o których mamy już tekst: „Zapomniano o kanonizacji, więc pamiętajmy o nich”, oraz męczennicy z Alkmaaru).

Dzisiaj, po czterystu pięćdziesięciu latach, na tamte wydarzenia Holendrzy patrzą w znacznie bardziej zniuansowany sposób. Niezależnie od wyznania radują się z niepodległości, lecz pamiętają również o niepotrzebnych niewinnych ofiarach tamtej wojny oraz innych złych rzeczach, które robili powstańcy, takich jak masowe niszczenie bezcennych dzieł sztuki.

Komiks o męczennikach z Gorkum autorstwa Geerta de Suttera

O męczennikach z Gorkum pisałam dwukrotnie: „Męczennicy z Gorinchem (Gorkum)” oraz „Relikwiarz męczenników z Gorkum powrócił do narodowego sanktuarium w Brielle” (warto też zajrzeć do tekstu: „Sprofanowaną przez protestantów Cudowną Hostię z Gorkum można zobaczyć w hiszpańskim Eskurialu”), więc tutaj przedstawię tylko najważniejsze punkty obchodów i inne rocznicowe propozycje, z których można skorzystać.

Główne uroczystości odbędą się w narodowym sanktuarium męczenników z Gorkum w Brielle w sobotę 9 lipca, w rocznicę ich śmierci i w dniu ich święta liturgicznego. W tym dniu odbywa się co roku Narodowa Pielgrzymka do tego sanktuarium. Wierni przybędą z całej Holandii. O godzinie 11.00 rozpocznie się uroczysta Msza święta celebrowana przez biskupa Rotterdamu Hansa Van den Hende. Koncelebransami będą biskupi ordynariusze lub pomocniczy wszystkich diecezji Holandii – w tym jedyny holenderski kardynał, biskup Utrechtu Wim van Eijk, a także przedstawiciel nuncjatury apostolskiej, opat norbertanów z Berne i prowincjał franciszkanów (zakonnicy z tych dwóch zakonów stanowili większość zamordowanych) oraz wielu innych kapłanów. Po Mszy świętej około 15.30 odbędzie się procesja eucharystyczna. Ponieważ Brielle leży na uboczu, pomyślano też o zapewnieniu dla chętnych transportu autobusem spod dworca w Rotterdamie.

Od 30 czerwca trwa nowenna, której celem jest przygotowanie duchowe do uroczystości rocznicowych. Każdego dnia w południe na kanale YouTube publikowany jest kolejny film z rozważaniami i modlitwą. Film na dzień pierwszy:

Tekst modlitwy odmawianej w ramach nowenny został udostępniony i można go wydrukować tutaj. W nowennie uwzględniono także modlitwę za tych, którzy dzisiaj cierpią prześladowanie z powodu swojej wiary.

Dla tych, którzy nie mogą się wybrać osobiście do Brielle, przygotowano filmik oprowadzający po sanktuarium: 

Pomyślano nawet o opracowaniu komiksu o wydarzeniach z 1572 roku, które doprowadziły do ​​śmierci męczenników z Gorkum. Nosi on tytuł „Śmierć czasowa”, a jego autorem jest Geert de Sutter. Można go bezpłatnie pobrać w formacie pdf tutaj.

Oprócz wydarzeń centralnych odbędzie się też wiele lokalnych, na przykład w parafiach. Własne wydarzenia zapowiedziała holendersko-flamandzka prowincja zakonu braci mniejszych, czyli franciszkanów, której męczennicy z Gorkum są patronami. Będą to m.in. Msze święte i wykłady. Ponadto do 29 października w narodowym sanktuarium męczenników z Gorkum w Brielle trwa sezon pielgrzymkowy i można je nawiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych. Aktualne informacje o kolejnych wydarzeniach są publikowane na stronie internetowej sanktuarium: www.martelarenvangorcum.nl

Trasa historyczna prowadząca do sanktuarium męczenników z Gorkum w Brielle

Równolegle do wydarzeń kościelnych własne obchody organizuje miasto Brielle, które świętuje w tym roku 450. rocznicę wyzwolenia spod panowania Habsburgów. Było ono pierwszym wyzwolonym miastem w Niderlandach, powstańcy zajęli je 1 kwietnia 1572 r. Organizatorzy nie zapomnieli o katolickich męczennikach i wyznaczyli w zabytkowym centrum miasta trasę historyczną, która przechodzi przez różne miejsca związane z wydarzeniami 1572 roku i doprowadza do narodowego sanktuarium męczenników z Gorkum. Bliższe informacje: www.opvoorneputten.nl/wandelroutes/1189326347/geuzen-en-martelarenroute

Na stałą wystawę poświęconą męczennikom z Gorkum zaprasza także muzeum miejskie w Gorkum (Gorinchem): www.gorcumsmuseum.nl/en/

Źródła: bisdomrotterdam.nl, rkkerk.nl, martelarenvangorcum.nl, mooigorinchem.nl, gorcumsmuseum.nl, minderbroedersfranciscanen.net, bisdomhaarlem-amsterdam.nl, brielle2022.nl, aartsbisdom.nl, opvoorneputten.nl

Komentarze