Sukcesy i porażki 2021 roku

Kończący się rok był dla naszego bloga czasem wyzwań i zmian. Kiedy jest trudniej, tym większą radość sprawia to, co się udało zrobić. Zacznę od tekstów – tych docenionych i tych, które spotkały się ze zbyt małym odzewem z Państwa strony ;)

Najbardziej popularne teksty 2021 roku:

Są też teksty – evergreeny. Opublikowane w poprzednich latach, ale wciąż regularnie czytane i także w 2021 r. znalazły się w czołówce:

A oto teksty, których być może Państwo nie zauważyli, a które według mnie są warte przeczytania:

Fajerwerki koło katedry św. Rumolda w Mechelen.
Fot. Wikimedia Commons/Ad Meskens
Być może Państwo po prostu nie dowiedzieli się o tych tekstach, ponieważ Facebook ich Państwu nie wyświetlił. Niestety jego automaty konsekwentnie ograniczają nam zasięgi i obecnie, mimo trzykrotnie większej liczby osób lubiących i obserwatorów, wyświetleń naszych materiałów i wejść na teksty ma blogu jest kilkakrotnie mniej niż dwa-trzy lata temu. Materiałów w Internecie jest coraz więcej, coraz więcej osób rezygnuje z Facebooka (rozumiem ich!), a ja nie reaguję na kolejne wezwania do wykupienia płatnych reklam na Facebooku, bo są za drogie... I taki jest efekt. Strata jest duża, gdyż to właśnie z Facebooka, a nie z Google’a czy Tweetera, zawsze wchodziło na naszego bloga najwięcej osób.

Trzeba przyznać, że kiedy widzi się konsekwentnie spadające liczby wejść na teksty, trudno jest znaleźć entuzjazm do poświęcania dłuższego czasu na przygotowywanie oryginalnych i wymagających większej pracy materiałów. Staram się uzupełniać to obrazkami, które obiektywnie rzecz biorąc, cieszą się obecnie większą popularnością. Co do tekstów, to na większą liczbę wejść można niestety liczyć tylko wtedy, gdy dotyczą jakiegoś skandalu. W ciągu czterech lat istnienia bloga nastąpiła tu duża zmiana na niekorzyść – na początku teksty „pozytywne”, podejmujące ciekawe, nie poruszane gdzie indziej tematy miały wiele wejść, a teraz wchodzi na nie czasem tylko dwadzieścia czy trzydzieści osób.

Liczę jednak, że Państwo – nasi Czytelnicy – naprawią tę sytuację, lajkując teksty na Facebooku i Tweeterze, komentując je, udostępniając je znajomym i wystawiając pozytywne opinie facebookowemu profilowi „Adoptuj kościół w Holandii”. Automaty mediów społecznościowych są tak skonstruowane, że preferują strony z żywymi interakcjami odbiorców, więc dzięki Państwa aktywności materiały z „Adoptuj kościół w Holandii” będą się Państwu częściej wyświetlały. I o to chcę Państwa prosić, aby nadchodzący rok 2022 był dla naszego bloga lepszy i pozwolił na jego rozwój, ponieważ wierzę, że dobro, które ma on pomnażać, jest bardzo potrzebne.

Ale Internet nie może zastąpić prawdziwego życia, więc do tegorocznych sukcesów zaliczam dwie bardzo udane akcje, które odbyły się „w realu”. W marcu w Krakowie zorganizowaliśmy we współpracy z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny „Cichą Procesję”, ponieważ oryginalna amsterdamska nie mogła się odbyć wskutek ograniczeń pandemicznych. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, pięknie się pomodliliśmy i zaśpiewaliśmy, a biskup Amsterdamu skierował do uczestników bardzo miły list z zachętą. Mam nadzieję, że w 2022 r. „Cicha procesja w Krakowie” odbędzie się ponownie. Zdjęcia i dalsze informacje są tutaj:

    Drugim tegorocznym ważnym wydarzeniem była tradycyjna już listopadowa akcja modlitewna. W tym roku modliliśmy się w intencji rodzin za przyczyną św. Józefa. Oprócz modlitwy indywidualnej, podejmowanej w ramach akcji osoby prywatne, w tym roku odbyło się wiele publicznych wydarzeń modlitewnych. W tekście „Listopadowa akcja modlitwy za rodziny” krótko je opisałam.

    Dwoma kolejnymi wydarzeniami, które posłużyły propagowaniu wartości promowanych przez nasz blog, był występ chóru „Ex Tempore” w Siedlcach z repertuarem z amsterdamskiego „Kodeksu Occo” (jest to wieloletni projekt założonego przez nas Stowarzyszenia Brandsma) oraz spotkanie z artystką plastykiem Weroniką Żurowską, członkinią chóru „Ex Tempore” i członkiem zarządu Stowarzyszenia Brandsma, poświęcone Kodeksowi Occo i zeszłorocznemu występowi w Amsterdamie. Więcej na ten temat na stronie Stowarzyszenia Brandsma:

    Myślę, że mimo ograniczeń pandemicznych, ograniczonych zasobów personalnych i finansowych oraz rozmaitych utrudnień zewnętrznych udało się nam dokonać naprawdę dużo. Dziękuję Państwu za zainteresowanie i wsparcie, i zapraszam do współpracy w Nowym Roku 2022. Niech będzie dla nas wszystkich błogosławiony i pełen pokoju! Oby nam Bóg błogosławił, a Najświętsza Maryja Panna chroniła nas płaszczem swej opieki! Życzę Państwu pomyślnego, zdrowego, radosnego i pełnego Bożych błogosławieństw Nowego Roku 2022!

    Komentarze

    1. Szanowna Pani Dominiko! Dziękuję za istnienie Pani wspaniałego bloga! Mieszkam od 25 lat w NL, ale dopiero niedawno na niego trafiłam, pewnie dlatego, że świadomie nie założyłam konta na Facebooku. Razem z mężem prenumerujemy tu "Katholiek Nieuwsblad", słuchamy holenderskiego Radio Maria no i od niedawna czytam Pani blog (mąż słabo zna j. polski) i rozsyłam go rodzinie i znajomym w PL, jak i w NL. Proszę się nie zniechęcać jego pisaniem, bo jest bardzo ciekawy i profesjonalnie redagowany! Szczęść Boże Pani pracy!

      OdpowiedzUsuń

    Prześlij komentarz